وزیر بهداشت مطرح کرد:

درمان اولیه بیماران استروک در ۵۵ مرکز ویژه

۱۳۹۵/۱۲/۱۱ در ۱۹:۴۰

وزیر بهداشت گفت: سالانه ۱۰۰ هزار سکته مغزی در کشور رخ می‌دهد وسه ساعت اولیه برای جلوگیری از عوارض بعدی سکته بسیار اهمیت دارد به همین منظور ۵۵ مرکز ایجاد شده که درمان‌های اولیه را به سرعت انجام می‌دهند.

به گزارش ایران پزشک، سید حسن هاشمی در مراسم افتتاحیه نهمین کنگره کشوری و بین‌المللی سکته مغزی ایران در محل کتابخانه ملی، گفت: بسیار مهم است که بتوانیم اقدامات درمانی را برای بیمارانی که دچار سکته مغزی شده‌اند در کمتر از سه ساعت اول آغاز کنیم تا از عوارض بعدی آن پیشگیری شود، زیرا ۷۰ درصد کسانی که دچار سکته‌های مغزی می‌شوند برای همیشه خانه‌نشین می‌شوند.

وی با بیان این‌که سالانه ۱۰۰ هزار سکته مغزی در کشور داریم، افزود: توانسته‌ایم خدمات درمانی سکته مغزی را در ۵۵ مرکز ایجاد کنیم و درمان‌های اولیه سریع را برای بیماران انجام دهیم.

هاشمی یکی از دلایل عمده بروز سکته مغزی را لخته شدن خون در رگ‌های مغز دانست و گفت: در این مراکز دارویی را به بیماران می‌دهند تا بتواند دوباره جریان خون را برقرار کند. در عین حال مسئله مهم این است که ناوگان هوایی، زمینی و دریایی اورژانس به روز باشد و خدمات بیمارستانی ویژه‌ای هم به این بیماران ارائه شود. در عین حال امیدواریم تعداد این مراکز در آینده به چهار برابر افزایش یابد.

وزیر بهداشت ادامه داد: در حال حاضر توانسته‌ایم برای هر ۳۰۰۰ نفر یک مراقب سلامت قرار دهیم که به افراد به ویژه سالمندان اعلام می‌کنند که ممکن است در معرض خطر سکته مغزی باشند. البته باید توجه کرد که هنوز این میزان خدمات کافی نیست و هنوز با استانداردهای کشورهای پیشرفته فاصله داریم.

هاشمی درباره آمبولانس‌های ویژه برای بیماران سکته‌های قلبی و مغزی نیز اظهار کرد: ما تعدادی آمبولانس برای بیماران سکته قلبی و مغزی داریم، اما متاسفانه عوامل متعددی دست به دست هم می‌دهند تا کار در کشور انجام نشود. در ابتدای این دوره اقداماتی را برای ورود ۲۵۰۰ آمبولانس انجام دادیم که متاسفانه به نام حمایت از تولید داخل اجازه ورود آن‌ها را ندادند و تاکنون ۱۵۰۰ دستگاه آمبولانس را وارد کرده‌ایم.

وی ادامه داد: مقداری از اهداف‌ ما دچار عقب‌ماندگی شده که دلیلش این است که تا امروز نتوانستیم از محل تعهدات داخلی حتی یک آمبولانس تهیه کنیم، اما تعهدات خارجی اجرا شده و ۱۰۰۰ دستگاه آمبولانس دیگر هم در آینده به ناوگان اورژانس کشور اضافه می‌شود.

هاشمی با اشاره به اقدامات انجام شده در حوزه آمبولانس هوایی نیز گفت: در حال حاضر ۳۰ پایگاه آمبولانس هوایی در کشور داریم که فعلا برای آن‌ها از بالگردهای نظامی استفاده می‌کنیم، اما امیدواریم در آینده نزدیک بالگردهای مخصوص اورژانس و حمل بیمار که کوچک‌ترند و همه جا می‌توانند فرود آیند، بهره‌برداری کنیم.

پایان پیام/

پیوندک: http://iranMD.com/hvDlv

برچسب‌ها, , , , , , ,

ایران پزشک