یک متخصص پوست و مو:

درمان تیرگی آرنج و زانو، داروی ضد لک نیست

۱۳۹۵/۰۹/۱۶ در ۱۸:۵۱

یک متخصص پوست و مو، علت تیرگی‌های آرنج و زانو را ضخیم بودن پوست در این ناحیه از بدن دانست و گفت: هر کجا که پوست ضخیم شود، تیره رنگ می‌شود و این تیرگی‌ها را نباید با لک اشتباه گرفت.

به گزارش ایران پزشک، امیر هوشنگ احسانی، متخصص پوست و مو در برنامه «فراسو» شبکه رادیویی سلامت با اشاره به نقش لیزر در درمان بیماری‌های پوست و مو و به ویژه کک و مک و ملاسما، گفت: لیزر در درمان ملاسما خیلی توصیه نمی‌شود و می‌توان گفت لیزر کردن به ملاسما خوب جواب نمی‌دهد. استفاده از لیزر در درمان لک ناشی از جوش گاه نیز توصیه نمی‌شود و درمان اگر دارویی باشد، بهتر است.

وی با بیان این‌که هر کسی که به دلیل مشکل پوستی از لیزر استفاده می‌کند، باید به طور مداوم، پس از انجام این کار، از کرم ضد آفتاب مناسب استفاده کند، ادامه داد: در صورت استفاده نکردن از کرم ضد آفتاب پس از لیزر، ممکن است لکه‌های پوستی دوباره نمایان شود.

احسانی با اشاره به این‌که علت لکه‌های پوستی ممکن است به بیماری‌های قارچی و میکروبی باشد، گفت: این لکه‌ها باعث تیره شدن ناحیه مبتلا می‌شوند. البته با آزمایش می‌توان مشخص کرد که آیا عوامل قارچی باعث ایجاد لکه‌ها شده‌اند یا میکروب؛ ممکن است علت این لکه‌ها عوامل قارچی و عفونی هم نباشند.

وی در پاسخ به این پرسش که علت تیرگی‌های ایجاد شده در آرنج و زانو چیست و این لکه‌ها چگونه درمان می‌شوند، ادامه داد: در واقع این‌ها با لک اشتباه می‌شوند. پوست در این ناحیه ضخیم شده و هر جا پوست ضخیم شود، تیره رنگ می‌شود. درمان این حالت، داروی ضد لک نیست؛ بلکه به این افراد داروهایی داده می‌شود که پوست را نازک می‌کند؛ یعنی ضخامت پوست را با دارو کم‌تر می‌کند. یادمان باشد که درمان لک با یک جلسه امکان پذیر نیست و درمان این افراد نیاز به پیگیری و مراجعات مکرر دارد.

احسانی در خصوص استفاده ضد آفتاب گفت: افراد معمولی باید از ضد آفتاب با SPF بین ۳۰ تا ۵۰ استفاده کنند، اما افراد مبتلا به بیماری XP که پوست‌شان حساس است و از ۲ سالگی کک و مک می‌زنند و در ۴ سالگی مستعد سرطان می‌شوند از ضد آفتاب با SPF بالا بهره ببرند.

این متخصص پوست و مو در پایان اظهار کرد: این افراد باید از ضد آفتاب شیمیایی هم استفاده کنند. در افراد سفید پوست که پوست بسیار حساس دارند نیز باید از ضد آفتاب با SPF بالا استفاده کرد.

پایان پیام/

پیوندک: http://iranMD.com/Y4UfR

برچسب‌ها, , , , , , ,

ایران پزشک