درمان دارویی و غیردارویی فشار خون بالا

۱۳۹۷/۰۳/۱۱ در ۰۹:۲۰

پرفشاری خون

درمان بیماران مبتلا به فشار خون بالا معمولا به صورت ترکیبی از درمانی غیردارویی و درمان دارویی است.

به گزارش ایران پزشک، درمان بیماری فشار خون بالا نه تنها به درمان دارویی، بلکه به تغییر شیوه زندگی نامناسب نیز بستگی دارد.

 

درمان غیردارویی

مراقبت‌های غیردارویی شامل تغییر شیوه ناصحیح زندگی است. تغییرات شیوه زندگی هم در پیش‌گیری اولیه از بروز فشار خون بالا و هم در کنترل و کاهش فشار خون در بیماری فشار خون بالا نقش مهمی دارد. اصلاح شیوه زندگی، فشار خون را پایین می‌آورد.

تغییر الگوی تغذیه‌ای از جمله این موارد است. یعنی کاهش مصرف چربی و مصرف روغن مایع به جای روغن جامد، مصرف سبزی‌ها و انواع میوه‌ها، کاهش مصرف نمک و غذاهای شور، پخت غذا به روش صحیح مثل بخارپز یا آب پز کردن و تا حد امکان پرهیز از سرخ کردن غذاها. همچنین افزایش فعالیت بدنی و انجام ورزش روزانه و منظم برای مبارزه با کم تحرکی، ترک مصرف الکل و کاهش وزن از جمله موارد مراقبت‌های غیردارویی است.

 

درمان دارویی

درمان دارویی فشار خون بالا بنا به تصمیم پزشک برای کسانی تجویز می‌شود که فشار خون آن‌ها بعد از رعایت درمان غیردارویی و اصلاح شیوه زندگی همچنان بالا باشد.

میزان فشار خون بیمار و وجود عوامل خطر دیگر همراه با فشار خون بالا مثل دیابت،‌چاقی، اختلال چربی خون و غیره در تصمیم‌گیری پزشک برای شروع درمان دارویی تاثیر دارد. یعنی اگر کسی فشار خون ۱۵۰ روی ۹۰ میلی‌متر جیوه داشته و مبتلا به دیابت هم باشد، پزشک سریع‌تر درمان دارویی را شروع می‌کند.

درمان دارویی باید همراه با توصیه به تغییر شیوه‌های زندگی و اصلاح آن‌ها باشد. ممکن است مصرف داروها عوارضی مثل سرگیجه، خواب آلودگی، تنگی نفس شدید، تپش قلب، تهوع، استفراغ و حساسیت ایجاد کند که باید به اطلاع پزشک برسد تا اقدام مناسب برای رفع آن‌ها در نظر گرفته شود.

پایان پیام/

پیوندک: http://iranMD.com/Z5Opj

برچسب‌ها, , , , , , , , , , , , , , , ,

ایران پزشک