عضو انجمن رادیوتراپی آنکولوژی ایران:

درمان غیرجراحی سرطان در ایران به روش سی سال پیش است

۱۳۹۵/۰۸/۱۹ در ۱۳:۳۷

عضو انجمن رادیوتراپی آنکولوژی ایران، تلفیق رادیوتراپی با شیمی درمانی را بر افزایش شمار بهبود یافته‌گان سرطان موثر دانست.

به گزارش پایگاه خبری ایران پزشک، مهدی سبحانی، عضو انجمن رادیوتراپی آنکولوژی ایران در اولین کنگره بین المللی کلینیکال انکولوژی و یازدهمین کنگره سالانه با بیان این‌که بیماران مبتلا به سرطان به شکل سنتی در ایران درمان می‌شوند، گفت: حدود ۳۰ سال گذشته خدمات رادیوتراپی و شیمی درمانی به صورت جداگانه به بیماران مبتلا به سرطان ارائه می‌شد، اما سازمان بهداشت جهانی اعلام کرد که تنها دو نوع سرطان از جمله سرطان خون و لنفوم با انجام شیمی درمانی قابل درمان خواهد بود و شیمی درمانی برای درمان تومورهای بدخیم تاثیری ندارد. به همین دلیل کشورهای پیشرفته رویکرد درمانی خود را تغییر دادند و بر حسب نیاز بیمار رادیوتراپی و شیمی درمان را به صورت تلفیقی به بیماران ارائه کردند.

سبحانی با بیان این‌که سرطان یک بیماری جدی است که درمان آن نیاز به برنامه‌های منسجم دارد، عنوان کرد: درمان سرطان به دو دسته روش‌های جراحی و غیرجراحی تقسیم می‌شود که پزشکان ما در حوزه جراحی بسیار موفق هستند، اما در حوزه روش‌های غیرجراحی متاسفانه هنوز به روش سنتی عمل می‌شود.

این متخصص کلینیکال آنکولوژى در ادامه گفت: با توجه به این‌که تغییرات ایجاد شده تنها در حوزه سخت افزاری بوده و روش درمانی به هیچ عنوان تغییر نکرده، متاسفانه در ایران روش‌ درمان غیر جراحی بیماران مبتلا به سرطان به روش سنتی و ۳۰ سال گذشته انجام می‌شود.

وی با بیان این‌که تداوم این روش سنتی در ایران صحیح نیست، اظهار کرد: سازمان بهداشت جهانی اعلام کرده که در آینده ۷۰ درصد مرگ و میر ناشی از سرطان در دنیا مربوط به کشورهای کمتر توسعه یافته خواهد بود.

این عضو انجمن کلینیکال آنکولوژی ادامه داد: میزان بقای ۵ ساله بیماران مبتلا به سرطان در دنیا ۶۶ درصد است؛ یعنی از هر ۳ بیمار ۲ نفر بهبود می‌یابد و این در حالی است که این آمار در ایران حدود ۳۰ تا ۳۵ درصد است. یعنی از هر سه بیمار تنها یک بیمار با عوارض بالا درمان می‌شود.

سبحانی با تاکید بر این‌که سرطان بیماری قابل درمان است، گفت: متاسفانه حاکم بودن روش‌های سنتی موجب شده سرطان به یک بیماری لاعلاج و غیر قابل درمان تبدیل شود. به گونه‌ای که آمارها نشان می‌دهد سالانه ۹۰ هزار نفر در کشور به سرطان مبتلا می‌شوند که متاسفانه ۶۰ هزار نفر از آن‌ها جان خود را از دست می‌دهند.

این متخصص کلینیکال آنکولوژی در بخش دیگری از سخنانش با بیان این‌که باید نگاه مدیران ارشد حوزه درمان نسبت به فعالیت متخصصان کلینیکال انکولوژی تغییر پیدا کند، گفت: تلفیق رادیوتراپی و شیمی درمانی برای درمان بیماران مبتلا به سرطان می‌تواند از مرگ و میر بیماران بکاهد.

پایان پیام/

Print Friendly, PDF & Email

برچسب‌ها, , , ,

ایران پزشک