درمان ناتوانی جنسی مبتلایان به دیابت در ایران

۱۳۹۷/۰۲/۲۳ در ۱۹:۳۳

دیابت

یک فوق تخصص بیماری‌های مثانه از روش‌های درمانی جدید برای درمان ناتوانی جنسی و مشکلات اورولوژی بیماران مبتلا به دیابت در ایران خبر داد.

به گزارش خبرنگار ایران پزشک، مهری مهراد در نشست خبری انجمن نورویورولوژی گفت: دیابت بیماری است که به سرعت پیش‌رفت می‌کند و همان‌طور که عوارض قند خون را دارد، باعث ایجاد عوارض جانبی مانند بیماری‌های چشمی، قلبی، فشار خون، اورولوژی و کاهش حس عصب محیطی نیز می‌شود.

وی با اشاره به این‌که کاهش عصب محیطی یکی از مشکلات اصلی مبتلایان به دیابت است، افزود: عارضه و آسیبی که دیابت به کلیه و بافت آن وارد می‌کند و تخریب گسترده‌ای که صورت می‌گیرد ممکن است باعث از کار افتادن کلیه، دفع پروتئین و به تدریج تخریب بافت شود.

این فوق تخصص بیماری‌های مثانه ادامه داد: همچنین افزایش اوره و کراتنین در بیماران مبتلا به دیابت دیده می‌شود که فرد را به سمت اورمی یا دیالیز پیش می‌برد و نارسایی کلیه از عوارض جدی دیابت است.

وی بیان کرد: دومین عارضه‌ای که در دیابت و مبتلایان به آن دیده می‌شود مرتبط با مثانه دیابتیک است که فرد در آن حس دفع ادرار طبیعی ندارد، زیرا عصب‌های مثانه کارکرد طبیعی ندارند.

مهراد اظهار کرد: طی دوره‌ای که بیمار دفع ادرار انجام می‌دهد، برگشت یا حبس ادرار اتفاق می‌افتد که عوارض زیادی دارد و اگر در مراحل اولیه تشخیص داده شود، می‌توان مراحل طبیعی درمان را طی کرد و در غیر این صورت، فلج مثانه اتفاق می‌افتد.

این فوق تخصص بیماری‌های مثانه تاکید کرد: عدم دفع کامل ادرار باعث عفونت شدید در مثانه‌ها و آسیب به کلیه‌ها می‌شود.

وی با اشاره به مشکلات جنسی مبتلایان به دیابت، گفت: مبتلایان به دیابت در سنین باروری هستند و به خاطر ناتوانی جنسی قادر به تشکیل زندگی نبوده و این اتفاق باعث مشکلات روانی و تاثیر بر زندگی عادی افراد می‌شود.

مهراد با بیان این‌که ۵ میلیون نفر مبتلا به دیابت در کشور تشخیص داده شده، اظهار کرد: در ایران افق پیش روی بیماران دیابت برای درمان ناتوانی جنسی و مشکلات بی‌اختیاری ادراری پیش‌رفت کرده و این اتفاق در منطقه و خاورمیانه منحصر به فرد است.

رییس انجمن نورویورولوژی ایران با تاکید بر این‌که درمان سرپایی این بیماران در واحد اورولوژی درمانگاه تخصصی دیابت تهران انجام می‌شود، گفت: تقویت عضلات لگن و درمان با تزریق هورمون‌های رشدی که توسط خون خود فرد گرفته و تزریق می‌شود در هر دو جنس قابل انجام است.

وی با اشاره به این‌که سن ۴۵ سال برای چکاپ‌های دوره‌ای اورولوژی سن مناسبی است، بیان کرد: ۵ سال بعد از ابتلا به دیابت برای افرادی که قند کنترل شده دارند و بررسی ۶ ماهه افرادی که قند کنترل نشده‌ای در طول درمان داشتند، می‌تواند به جلوگیری از فلج مثانه کمک کند.

مهراد با اشاره به نزدیک شدن ماه مبارک رمضان اظهار کرد: افرادی که مشکلات زمینه‌ای اورولوژی و همچنین مشکلات ارثی و سنگ کلیه دارند یا از عفونت‌های ادراری رنج می‌برد پیش از فرا رسیدن ماه رمضان نسبت به چکاپ‌های دوره‌ای و بررسی شرایط فعلی اقدام کنند؛ زیرا در این ماه با کم آب خوردن ممکن است افزایش عفونت، بزرگ شدن سنگ‌های کلیه‌ای یا ابتلا به بیماری‌های اورولوژی افزایش یابد.

پایان پیام/

پیوندک: http://iranMD.com/GEH4u

برچسب‌ها, , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , ,

ایران پزشک