مدیرعامل سازمان انتقال خون:

دریافتی کارکنان سازمان انتقال خون با بخش بهداشت و درمان متفاوت است

۱۳۹۵/۰۸/۲۴ در ۰۸:۲۸

مدیرعامل سازمان انتقال خون ایران با تاکید بر ضرورت ایجاد درآمد اختصاصی برای سازمان متبوعش گفت: ساختار اداری و مالی سازمان انتقال خون باید مطابق بخش بهداشت و درمان باشد.

به گزارش پایگاه خبری ایران پزشک به نقل از مهر، علی اکبر پورفتح‌اله با اشاره به این‌که همسان‌سازی پرداخت‌ها در نظام سلامت باید مورد توجه مجلس شورای اسلامی قرار گیرد، گفت: هم اکنون در نظام سلامت کشور، بخش بهداشت و درمان با بیش از ۴۰۰ هزار نیروی انسانی با روش هیئت امنایی اداره و در این میان تنها سازمان انتقال خون با بیش از ۴ هزار نیرو متفاوت با ساختار فعلی نظام سلامت اداره می‌شود؛ یعنی هنوز از قانون خدمات کشوری برای اداره این سازمان استفاده می‌شود.

وی با بیان این‌که مسائل این چنینی مشکلات متعددی را برای این سازمان به وجود آورده، افزود: این موضوع به آن مفهوم است که دریافتی کارکنان در سازمان انتقال خون با بخش بهداشت و درمان متفاوت است؛ یعنی پرستاری که در سازمان انتقال خون فعالیت می‌کند، دریافتی متفاوتی با بخش بهداشت و درمان دارد و این در حالی است که طبق اصول و منطق نظام سلامت پرداختی باید یک‌پارچه باشد.

پورفتح‌اله با بیان این‌که اساسنامه سازمان انتقال خون سال ۶۱ در مجلس تصویب شده، تصریح کرد: در اساسنامه این سازمان قید شده که سازمان انتقال خون از نظر قوانین و مقررات اداری و مالی تابع سازمان‌های منطقه‌ای بهداری است؛ البته پس از آن، مجلس با قانون هیئت امنایی کردن سازمان‌های منطقه‌ای را منحل و تبدیل به دانشگاه‌های علوم پزشکی کرد؛ این در حالی است که سازمان انتقال خون هنوز تابع قوانین سازمان‌هایی است که به طور عملی منحل شده است.

وی ادامه داد: امیدواریم مجلس شورای اسلامی در لایحه بودجه سال آینده یا از طریق استفساریه‌ای ساختار اداری مشابه با بخش بهداشت و درمان را برای سازمان انتقال خون در نظر بگیرد. در حال حاضر در تبصره‌ای در اساسنامه سازمان انتقال خون مطرح شده که این سازمان از نظر قوانین اداری و مالی تابع سازمان‌های منطقه‌ای بهداری است. این در حالی است که این سازمان منحل شده است. بنابراین تقاضا داریم مجلس با توجه به انحلال این سازمان، قوانین انتقال خون را تابع دانشگاه‌های علوم پزشکی قرار دهد.

پورفتح‌اله با بیان این‌که با تصویب این موضوع هزینه کرد منابع سازمان انتقال خون بر عهده این سازمان قرار می‌گیرد، گفت: در حال حاضر یک ردیف درآمد – هزینه وجود دارد که عمومی است؛ یعنی درآمدی که در این سازمان تولید می‌شود باید برای دولت باشد، اما این روش در هیچ نقطه از دنیا منطقی نیست. در واقع باید درآمدهای سازمان انتقال خون اختصاصی و در درون این سازمان زیر نظر هیئت امنا هزینه شود.

مدیرعامل سازمان انتقال خون با انتقاد از این‌که بازسازی و نوسازی تجهیزات سازمان انتقال خون طی ۱۵ سال گذشته صورت نگرفته، افزود: تجهیزات به شدت فرسوده است و شرایط این سازمان در حالت مطلوب نیست، معتقدم مجلس باید دراین زمینه کمک‌های بسیاری به سازمان انتقال خون انجام دهد.

پایان پیام/

پیوندک: http://iranMD.com/lRkbz

برچسب‌ها, ,

ایران پزشک