رییس سازمان محیط زیست:

در برخی قراردادها موضوع HSE نادیده گرفته می‌شود

۱۳۹۵/۱۱/۰۶ در ۱۱:۱۳

رییس سازمان محیط زیست طی پیامی به همایش استانی تبیین کارکرد سیستم مدیریتی HSE یا بهداشت (health)، ایمنی (safety) و محیط زیست (environment) در اقتصاد مقاومتی در همدان، بحران‌های فراروی بشر در حوزه محیط زیست را یکی از اصلی‌ترین دغدغه‌های اندیشمندان و کارشناسان دانست و گفت: در برخی قراردادها موضوع HSE نادیده گرفته می‌شود که حادثه تلخ و پر هزینه آتش سوزی ساختمان پلاسکو از مصادیق خسارت بار کم توجهی به آن است.

به گزارش ایران پزشک، معصومه ابتکار گفت: محدودیت روز افزون منابع زیستی از یک سو و بهره‌برداری لجام گسیخته از منابع طبیعی از سوی دیگر، چشم انداز تاریکی را رقم زده که خواب از چشمان آگاهان ربوده تا در مجال اندک باقی‌مانده شاید روندهای ناپایدار معکوس شود و اصلاح روش‌ها به نجات زمین و بشریت بی‌انجامد.

معاون رییس جمهور ادامه داد: از جمله آسیب‌های جدی به زمین و منابع طبیعی، آلاینده‌ها و مخاطرات مترتب بر فعالیت‌های تولیدی، خدماتی و صنعتی است که ضرورت بهره‌گیری مطلوب از منابع زیستی، مراقبت از سلامت انسان و تحقق بهره‌وری در مسیر نیل به توسعه پایدار را گوشزد می‌کند.

وی تحقق پایداری در توسعه را نیازمند لوازمی دانست که از سیاست‌گذاری دقیق و اعمال استانداردهای مربوط به سلامت، ایمنی، محیط زیست و انرژی آغاز می‌شود و البته در برخی موارد نیز به موضوع کیفیت HSEQ می‌پردازد.

ابتکار اضافه کرد: مرحله بعد تعمیق این سیاست‌ها و اجرای استانداردها به نحوی است که مراکز صنعتی به مرحله خودپایشی برسند.

رییس سازمان حفاظت محیط زیست بیان کرد: از راهکارهای متعارف، مطمئن و تجربه شده برای دستیابی به این هدف، بهره‌گیری از ساز و کار استقرار واحدهای HSEE در مراکز تولیدی و صنعتی است.

ابتکار افزود: این در حالی است که در برخی قراردادها موضوع HSE نادیده گرفته می‌شود که حادثه تلخ و پر هزینه آتش سوزی ساختمان پلاسکو از مصادیق خسارت بار کم توجهی به آن است.

وی اظهار کرد: ترویج و اعمال HSEE ابزاری کارآمد برای بهبود مستمر روش‌ها بوده که ارتقای سطح سلامت، ایمنی و محیط زیست را در مراکز خدماتی و صنعتی موجب می‌شود. به ویژه آن‌که زمینه به کارگیری افراد متخصص، آموزش دیده، ماهر و مجرب در رشته‌های مربوطه از جمله فارغ التحصیلان محیط زیست را فراهم کرده و به طور تزایدی با هم افزایی منافع جامعه را تامین می‌کند.

ابتکار گفت: برگزاری نشست تبیین کارکرد HSEE در تحقق اهداف اقتصاد مقاومتی با محوریت اداره کل حفاظت محیط زیست استان همدان و همراهی دستگاه‌های مربوطه اجرایی، فعالان اقتصادی بخش غیردولتی و سازمان‌های مردم نهاد همدان، فرصت مغتنمی است تا یکی از زمینه‌های موثر برای دستیابی به اهداف محیط زیستی و نیز اقتصاد مقاومتی در این استان فراهم آید.

گفتنی‌ست همایش استانی تبیین کارکردهای HSEE در تحقق اهداف اقتصاد مقاومتی با حضور مسئولانی از وزارت صنعت معدن تجارت و مدیرکل دفتر ارزیابی و اثرات زیست محیطی سازمان حفاظت محیط زیست در همدان برگزار شد.

پایان پیام/

پیوندک: http://iranMD.com/n96vF

برچسب‌ها, , , , , , ,

ایران پزشک