سید حسن هاشمی مدال نقره کسب رای اعتماد از مجلس را بر گردن آویخت

در جست‌وجوی آن هفت نفر!

۱۳۹۶/۰۵/۲۹ در ۱۴:۱۸

وزیر بهداشت

ایران پزشک: سید حسن هاشمی توانست با کسب رای اعتماد از نمایندگان مجلس، عنوان اولین وزیر بهداشت ایران را کسب کند که دو دوره پیاپی در این سمت حضور دارد.

وزارت بهداشت دولت حسن روحانی با اجرای طرح تحول سلامت به عنوان قابل توجه‌ترین وزارت‌خانه در اخبار و رسانه‌ها مطرح شد. دستگاهی دولتی که به طور مستقیم و غیرمستقیم با سلامت مردم ارتباط دارد و کسب بخش بزرگی از رضایت‌مندی جامعه از دولت حاکم را می‌توانست بر عهده بگیرد.

در ایام بررسی صلاحیت وزرای کابینه دوازدهم توسط نمایندگان مجلس، بزرگ‌ترین انتقادها به سید حسن هاشمی در چند جمله خلاصه می‌شد؛ تقریبا تمام نمایندگان مجلس با وجود موافقت نسبی با وزیر پیشنهادی بهداشت و تشکر از وی بابت اجرای طرح تحول سلامت در کشور، خواستار اولویت داشتن بهداشت نسبت به درمان شدند. اتفاقی که در دوره چهار ساله ابتدایی سید حسن هاشمی تقریبا مغفول ماند و تقریبا بخش عظیمی از هزینه‌ها در حوزه درمان هزینه شد. موضوعی که قریب به اتفاق کارشناسان حوزه سلامت نیز بر آن صحه می‌گذارند و نمایندگان مجلس نیز بر لزوم این اولویت بخشیدن در چهار سال دوم دولت حسن روحانی، تاکید کردند.

موضوع دیگری که توسط نمایندگان مجلس در این جلسات مطرح شد، انتقاد پذیر نبودن سید حسن هاشمی بود. اتفاقی که با وجود غول‌های رسانه‌ای پیرامون وزارت بهداشت باز هم از چشم دوربین‌ها و قلم خبرنگاران دور نماند و رسانه‌ای شد. هرچند روابط عمومی این وزارت‌خانه همچنان در حال گسترده‌تر شدن است، اما به نظر می‌رسد باید در چهار سال آتی کمی بیشتر از دوره قبل به تعامل با رسانه‌ها و روش‌های افزایش انتقاد پذیر بودن وزیر بهداشت بیاندیشد.

هرچند از برخی تخریب‌ها که با مقاصد سیاسی در چهار سال ابتدایی تصدی پست وزارت بهداشت از طرف برخی رسانه‌ها مطرح شد باید گذشت، اما نمی‌توان معدود واکنش‌های وی در مقابل انتقادها را نادیده گرفت.

سید حسن هاشمی توانست رای اعتماد مجلس دهم را کسب کند و با وجود پیش شرط‌هایی که برای پذیرش پست وزارت از جمله در اختیار داشتن عنان بخش اقتصادی گذاشته بود، همچنان چهار سال دیگر ساکن ساختمان ایوانک است و با توجه به کسب رای اعتماد توسط علی ربیعی در پست وزارت رفاه، هاشمی باید به تعامل با وزارت رفاه و پیش برد اهداف طرح تحول سلامت فکر و عمل کند. این در شرایطی است که بحران بیمه‌ها و پرداختی آن‌ها به بیمارستان‌ها و داروخانه‌ها در اوج خود قرار گرفته و شاید بزرگ‌ترین چالش این دو وزیر در کابینه دوازدهم را رقم بزند.

گفتنی‌ست چهار سال پیش و با اعتماد مردم به دولت تدبیر و امید و انتخاب تفکر تعادل در سیاست، سید حسن هاشمی چشم‌پزشک به عنوان وزیر انتخاب و به مجلس معرفی شده بود که در آن سال توانست ۲۶۰ رای موافق، ۱۸ رای مخالف و ۶ رای ممتنع از نمایندگان مجلس کسب کند. این در شرایطی است که آرای مخالف هاشمی امروز روی همان عدد ۱۸ ثابت ماند و ۷ رای موافق او نسبت به چهار سال پیش کم شد و توانست با ۲۵۳ رای موافق عنوان اولین وزیر بهداشت پس از انقلاب اسلامی را کسب کند که هشت سال در این سمت خواهد بود. با این حساب باید به دنبال هفت نفری گشت که میزان آرای موافق هاشمی را بر هم زدند، اما در مقام مخالفت با او نیز صحبتی نکردند و مدال نقره بیشترین رای اعتماد را بر گردن او انداختند.

پایان پیام/

پیوندک: http://iranMD.com/SBR2l

برچسب‌ها, , , , , , , , ,

ایران پزشک