در فصل سرد هم آفتاب را جدی بگیرید

۱۳۹۵/۰۹/۲۳ در ۲۰:۳۶

یک متخصص پوست و مو استفاده از ضدآفتاب در زمستان را توصیه کرد و گفت: ضدآفتاب باید بر حسب نوع پوست، جوش و لک داشتن یا نداشتن، انتخاب شود.

به گزارش ایران پزشک، امیر هوشنگ احسانی، متخصص پوست و مو در برنامه «فراسو» شبکه رادیویی سلامت با بیان این‌که چون ضدآفتاب معمولی ممکن است ایجاد حساسیت کند، ضدآفتاب مخصوص یا ضدآفتاب مربوط به بچه‌ها برای دور چشم توصیه می‌شود، گفت: از آن‌جا که تهیه این ضدآفتاب هم ممکن است هزینه‌ای داشته باشد توصیه می‌شود از ضدآفتاب معمولی با غلظت کم استفاده شود؛ اگر مشکلی نداشت می‌توان استفاده از ضدآفتاب معمولی را ادامه داد.

وی ادامه داد: ضد آفتاب مخصوص لب و مو هم به صورت اسپری وجود دارد و برای افرادی که مدت طولانی در برابر آفتاب قرار دارند، مفید است.

احسانی در پاسخ به این پرسش که طریقه مصرف ضدآفتاب چگونه باید باشد، گفت: میزان آن به اندازه یک بند انگشت انتهایی اشاره باید باشد. بهتر است هر ۵/۲ الی ۳ ساعت نیز تکرار شود. البته کسانی که خیلی عرق می‌کنند و مرتب بیرون از منزل هستند یا به استخر می‌روند، ضدآفتاب را باید زودتر تمدید کنند؛ مثلا هر دو ساعت تکرار شود.

وی با بیان این‌که در تابستان و زمستان هم باید از ضد آفتاب به مقدار مورد نیاز استفاده شود، ادامه داد: برای افرادی که خیلی عرق می‌کنند، ضدآفتاب‌هایی مخصوص طراحی شده است. در ضمن ضدآفتاب باید بر حسب نوع پوست، جوش و لک داشتن یا نداشتن، انتخاب شود.

احسانی با بیان این‌که افرادی که کشاورزی یا دامداری می‌کنند باید از پوشش‌های فیزیکی مناسب مثلا از کلاه، دستکش و ضدآفتاب استفاده کنند، گفت: کسی که مبتلا به بیماری است و مجبور است در منزل بماند اگر محیط منزل خیلی نورگیر دارد از کرم استفاده کند بهتر است.

این متخصص پوست و مو در پایان در پاسخ به این پرسش که آیا ضدآفتاب‌های زینک اکساید مناسب است، اظهار کرد: این ضدآفتاب، خیلی چرب است. اثر محافظتی بسیار خوبی دارد و چون نور را منعکس می‌کند، ضدآفتاب فیزیکی است و اگر کسی بتواند از آن استفاده کند، خوب است. این کرم گاهی برای ترمیم زخم هم توسط پزشک تجویز می‌شود و البته ضدآفتاب دیگری به نام اکسدگیتانیوم هم در بازار موجود است که چربی زینک اکساید و رنگ سفید زینک اکساید را ندارد که می‌تواند مفید باشد.

پایان پیام/

پیوندک: http://iranMD.com/xrtzn

برچسب‌ها, , , ,

ایران پزشک