در فصل پاییز با نظر پزشک دمنوش مصرف کنید

۱۳۹۵/۰۸/۰۸ در ۱۱:۵۳

مصرف دمنوش‌های گیاهی تحت نظر پزشک متخصص تاثیر چشمگیری در کاهش التهابات مفاصل دارد.

به گزارش پایگاه خبری ایران پزشک به نقل از باشگاه خبرنگاران، یونس حیدری، متخصص طب سنتی گفت: به طور معمول در فصل پاییز، التهابات مفصلی و آرتروز شدت می­‌یابد. بنابراین مصرف دمنوش‌­های گیاهی کمک شایانی در تسکین دردهای استخوانی می‌­کند.

وی افزود: مصرف روزانه ۱ فنجان ترکیب دمنوش قولنجان (خولنجان) همراه با ریشه گیاه بابا آدم و ۱ عدد لیمو عمانی، قبل از خواب، سبب تسکین درد می‌­شود. همچنین به دلیل طبع گرم این دمنوش، افراد سرد مزاج باید آن را مصرف کنند.

این پژوهشگر طب سنتی با اشاره به این‌­که دمنوش بابا آدم همراه با گیاه بوقناق نقش موثری در کاهش درد و التهابات مفاصل دارد، اظهار داشت: از آن‌جا که این دمنوش سبب کاهش قند خون می­‌شود، مصرف آن در مبتلایان به قند خون مناسب است.

حیدری یادآور شد: مصرف مخلوط دمنوش سنبل الطیب همراه با اسطخودوس هندی (لاوندر) و بابونه تاثیر به سزایی در کاهش اسپاسم­‌های عضلانی دارد و برای اثربخشی بهتر، افراد باید روزانه ۲ نوبت (۱ ساعت پس از صبحانه و قبل از شام) از این دمنوش­‌ها استفاده کنند.

وی ادامه داد: مصرف دمنوش گل گاو زبان به تنهایی منجر به افزایش غلظت خون می­‌شود، بنابراین به منظور تسکین درد و التهابات مفاصل، مصرف ۳ واحد(هر واحد معادل ۲ قاشق غذاخوری است) گل گاو زبان همراه با ۲ واحد سنبل الطیب و ۱ عدد لیمو عمانی مفید است. همچنین افراد می‌­توانند زرشک سیاه را جایگزین لیمو عمانی کنند.

این پژوهشگر طب سنتی افزود: مصرف جو دو سر همراه با دارچین نیز در  مبتلایان به آرتروز و افرادی که دچار اضافه وزن و چربی خون هستند، توصیه می‌­شود. همچنین افراد باید روزانه ۲ فنجان از این دمنوش را مصرف کنند. مصرف روزانه یک فنجان دمنوش تخم کتان قرمز و هل سبز موجب کاهش ورم و درد مفاصل می‌شود.

وی بیان کرد: در مواردی که آرتروز به علت غلبه بلغم یا رطوبت در شخص ایجاد شده باشد که این امر بیشتر در ساکنان مناطق شمال کشور مشاهده می‌شود، مصرف دمنوش خانگی همراه با دارچین سبب خروج رطوبت از مفاصل بدن می‌شود.

حیدری توصیه کرد: زنان باردار و شیرده باید از مصرف خودسرانه دمنوش‌های گیاهی خودداری کنند و قبل از مصرف هر نوع دمنوش ابتدا با پزشک معالج‌شان مشورت کنند. برای مثال مصرف دمنوش رازیانه همراه با زیره برای زنان شیرده منعی ندارد، ولی استفاده از دمنوش زنیان در بانوان شیرده توصیه نمی‌­شود.

پایان پیام/

 

پیوندک: http://iranMD.com/mW0Tn

برچسب‌ها, , ,

ایران پزشک