یک متخصص مغز و اعصاب در حاشیه کنگره صرع:

در کشور مشکل کمبود داروی صرع نداریم

۱۳۹۵/۱۱/۰۶ در ۱۳:۰۷

یک متخصص مغز و اعصاب با اشاره به این‌که در ۷۰ تا ۷۶ درصد افراد مبتلا به صرع، پس از ۳ تا ۵ سال بسته به شرایط، مصرف دارو به تدریج قطع می‌شود، گفت: ابتلا به صرع در ۵ درصد موارد ژنتیکی است.

به گزارش ایران پزشک، طیبه عباسیون در سیزدهمین کنگره بین‌المللی صرع گفت: صرع به علت ایجاد امواج ناگهانی در قشر خاکستری مغز ایجاد شده و بسته به این‌که این امواج از کدام قسمت مغز ساتع شود، در بدن اختلال ایجاد خواهد شد به طور مثال اگر در قسمتی از مغز که مربوط به عملکرد دست است اختلال ایجاد شود، دست بیمار در حمله صرع دچار حرکت می‌شود.

وی افزود: در کشور حدود ۷۰۰ تا ۸۰۰ بیمار مبتلا به صرع داریم که با احتساب خانواده آن‌ها می‌توان گفت ۳ تا ۳/۵ میلیون ایرانی مستقیم و غیر مستقیم درگیر صرع هستند.

این متخصص مغز و اعصاب ادامه داد: در حدود ۷۶ درصد بیماران صرع با دارو کنترل شده و در سایر موارد نیز از طرق دیگر همچون جراحی به بیمار کمک می‌شود. همچنین این بیماران قادر به تحصیل، ازدواج و اشتغال بوده و فقط باید صرع در آن‌ها تحت کنترل باشد و فعالیت‌هایی همچون غواصی و خلبانی اصلا برای آن‌ها توصیه نمی‌شود را انجام ندهند.

عباسیون با اشاره به این‌که در ۷۰ تا ۷۶ درصد بیماران پس از ۳ تا ۵ سال بسته به شرایط، دارو به تدریج قطع می‌شود، گفت: صرع بیشتر از بسیاری بیماری‌های مزمن همچون دیابت، فشارخون، آسم و … قابل درمان و کنترل است و زنان مبتلا به صرع تحت نظر پزشک نورولوژیست و با مصرف داروهای مناسب قادر به بارداری هستند.

این متخصص مغز و اعصاب اظهار کرد: خوشبختانه داروهای داخلی و خارجی برای این بیماران در کشور موجود بوده که برخی از آن داروها پوشش بیمه‌ای داشته، ولی برخی نه؛ در کل مشکل کمبود دارو در این زمینه وجود ندارد.

عباسیون گفت: در ۵ درصد موارد این بیماری ژنتیکی بوده به خصوص در افرادی که حملات صرع در آن‌ها با حرکات دست و پا همراه است، ولی به طور کلی درصد بسیار کمی از بیماران مبتلا به صرع ممکن است فرزندان‌شان مبتلا به صرع شوند.

وی در مورد راه‌های تشخیص صرع خاطر نشان کرد: بیمار باید در صورت داشتن تشنج به همراه فردی از خانواده خود که شاهد حمله صرع او بوده به پزشک مراجعه کند تا همراه زمان تشنج او را برای پزشک شرح دهد. همچنین نوار مغز در این بیماران برای تشخیص لازم است.

این متخصص مغز و اعصاب افزود: گاهی با شرح حال و نوار مغز معمولی نیز پزشک قادر به تشخیص نیست و لازم است بیمار در بیمارستان بستری و نوار مغز طولانی مدت با ویدیو از آن گرفته شود تا علت صرع و تشخیص آن دقیق صورت گیرد؛ زیرا در صورت تشخیص نادرست، وضعیت بیمار بدتر خواهد شد.

گفتنی‌ست سیزدهمین کنگره بین‌المللی صرع تا ۸ بهمن در تالار امام بیمارستان امام خمینی (ره) در حال برگزاری است.

پایان پیام/

Print Friendly, PDF & Email

برچسب‌ها, , , ,

ایران پزشک