سرپرست اورژانس کشور مطرح کرد:

دسترسی آنلاین به آمار تخت‌های خالی اورژانس بیمارستانی، نیاز مهم آمبولانس‌ها

۱۳۹۵/۱۰/۰۳ در ۲۱:۴۰

سرپرست اورژانس کشور یکی از مشکلات اورژانس بیمارستانی کشور را بالا بودن زمان ماندگاری آمبولانس‌ها در بیمارستان‌ها دانست و گفت: اطلاعی از تخت‌های خالی اورژانس‌های بیمارستان‌ها نداریم و باید دسترسی آنلاین به تخت‌های خالی داشته باشیم.

به گزارش ایران پزشک، پیرحسین کولیوند با بیان این‌که مرکز اورژانس پیش بیمارستانی نیاز به کار بسیاری برای رسیدن به نقطه مطلوب دارد، گفت: چالش‌های مختلفی در این حوزه وجود دارد. یکی از چالش‌ها، تماس ناموفق با اورژانس است که لازم است در این زمینه مشکلات زیرساختی و مخابراتی برطرف شود.

سرپرست اورژانس کشور عنوان کرد: در این راستا همچنین مشکل عدم به کارگیری اتوماسیون جامع نیز وجود دارد که باید برای آن چاره اندیشی کرد.

وی با بیان این‌که سرعت عمل در انجام فعالیت‌ها و ماموریت‌های اورژانسی مهم است، گفت: در حوزه اورژانس باید سرعت عمل را بالا ببریم. متاسفانه در انجام فعالیت‌های اورژانسی از تکنولوژی روز استفاده نشده است.

کولیوند افزود: نتوانسته‌ایم از تکنولوژی به شکل مطلوب بهره ببریم و ضروری است که در پیشبرد خدمات‌دهی مطلوب استفاده بهتری از تکنولوژی داشته باشیم.

سرپرست اورژانس کشور عنوان کرد: همچنین وجود ترافیک یکی از معضلات ما در حوزه رسیدن آمبولانس به محل حادثه است که باید فرهنگ ترافیکی نیز نهادینه شود. راه‌کارهای مناسب باید در این حوزه به کار گرفته شود و صرفا جریمه کردن راه‌گشا نیست. استفاده از موتورلانس نیز در شهرهای بزرگ از عوامل موثر در افزایش سرعت خدمات‌دهی است و تعداد ۲۰۰ دستگاه موتور آمبولانس به ناوگان اورژانس در آینده نزدیک اضافه می‌شود.

وی افزود: اورژانس هوایی اهمیتی برجسته و حیاتی در نجات دادن جان مصدومین دارد که با توجه به وضعیت کنونی آن مکلف به تجهیز و ارتقای آن هستیم.

سرپرست اورژانس کشور تصریح کرد: ارتقای آموزش ضمن خدمت هم در اورژانس پیش بیمارستانی و اورژانس بیمارستانی از نکاتی است که باید نگاه ویژه‌ای به آن شود.

کولیوند ادامه داد: در حال حاضر در قسمت پذیرش بیماران به دلیل پراکندگی نامناسب مراکز درمانی که بیماران و مصدومین در همه بیمارستان‌ها قابل پذیرش نیستند و محدودیت تخصص‌ها در مراکز درمانی، کمبود تخت‌های اورژانس و آشنایی ناکافی پرسنل اورژانس بیمارستان‌ها با شرح وظایف فوریت‌های پزشکی ۱۱۵ است.

وی درباره زمان ماندگاری آمبولانس‌ها در بیمارستان‌ها اظهار کرد: این زمان زیاد است و ما اطلاعی از تخت‌های خالی اورژانس‌های بیمارستان‌ها نداریم و باید دسترسی آنلاین به تخت‌های خالی داشته باشیم. همه بیمارستان‌ها باید شرایط ویژه‌ای را برای اورژانس جهت انجام خدمات شایسته‌تر آماده کنند؛ در بحث برطرف کردن مشکلات نیز باید تعاملات بیشتری در این زمینه با سایر سازمان‌ها صورت بگیرد.

سرپرست اورژانس کشور افزود: به انجمن‌های علمی طب اورژانس، انجمن نورولوژی، انجمن قلب و سایر انجمن‌های علمی نیاز داریم و لازم است که تحقیقاتی انجام دهیم که خدمات کنونی چقدر مناسب است و چالش‌ها و نقاط ضعف و قوت بررسی شود. بسیاری از مشکلات ما در تحقیقات پایان نامه‌ای و پژوهشی قابل بررسی است و نیاز داریم انجمن‌های علمی با ما همکاری کنند و پایان نامه‌ها هم ارزش‌های علمی خود را پیدا کنند و راه‌کارهایی به ما ارائه دهند.

کولیوند تصریح کرد: برای شهرهای بزرگ یک نقشه بزرگ جامع اورژانس ضروری است؛ همچنین تدوین نقشه جامع کشوری و دانشگاهی در این زمینه نیز باید مورد توجه باشد.

وی افزود: ایجاد دانشکده فوریت‌های پزشکی برای توانمندسازی نیروهای حرفه‌ای امکان‌پذیر است و دانشجویان فوریت‌ها باید در حوزه عملیاتی و عملی در معرض یادگیری و آموزش قرار بگیرند.

سرپرست اورژانس کشور عنوان کرد: همه باید با همکاری و همفکری در ارتقای اورژانس پیش بیمارستانی و بیمارستانی خدمات مطلوبی را به مردم که شایسته خدمات خوب هستند ارائه دهیم.

پایان پیام/

پیوندک: http://iranMD.com/QXlKu

برچسب‌ها, , , , , ,

ایران پزشک