دلایل ابتلای کودکان به اسهال

۱۳۹۶/۰۵/۳۰ در ۱۷:۵۷

کودک

یک فوق تخصص نوزادان با بیان دلایل ابتلای کودکان به اسهال، گفت: سم‌ها و توکسین‌هایی مثل جیوه، آرسنیک و سرب که الان در شهرهای آلوده زیاد است و نیز مس و فلزات سنگین می‌توانند اسهال ایجاد کنند‌.

به گزارش ایران پزشک، فرهاد ابوالحسن چوبدار با بیان این‌که اسهال در فصل بهار و تابستان شایع‌تر است، گفت: در این فصل‌ها هوا گرم می‌شود و بچه‌ها از مدرسه فارغ می‌شوند و در نتیجه ارتباط‌شان با محیط‌ها و افراد مختلف افزایش پیدا می‌کند.

وی با بیان این‌که میزان مرگ سالانه کودکان بر اثر اسهال در دنیا حدود ۷۰۰ هزار کودک است، افزود: این آمار، آمار بسیار بالایی است. به‌طور کلی، اسهال دومین علت مرگ و میر کودکان است. البته تشخیص زودهنگام منجر به کنترل بهتر این بیماری می‌شود؛ به خصوص مصرف نوشیدنی‌ها، آب رسانی به بدن و تغذیه شیرخواران در دو سال اول زندگی باعث می‌شود، مقاومت بچه‌ها در مقابل اسهال بیشتر باشد.
اخیرا واکسیناسیونی علیه شایع‌ترین نوع ویروسی اسهال یعنی روتا ویروس انجام می‌شود که به شدت مرگ و میر و اسهال را کاهش داده است.

چوبدار با بیان دلایل ابتلای کودکان به اسهال، بیان کرد: اسهال عفونی یا غیرعفونی است‌. اسهال غیرعفونی معمولا اسهال حاد ایجاد نمی‌کند، بلکه اسهال پایدار یا اسهال مزمن ایجاد می‌کند و می‌تواند مربوط به دستگاه ایمنی باشد که در بیماری‌هایی مثل بیماری‌های التهابی روده و کولیت ناشی از آلرژی در نوزادان دیده می‌شود. سم‌ها و توکسین‌هایی مثل جیوه، آرسنیک و سرب که الان در شهرهای آلوده زیاد است و نیز مس و فلزات سنگین می‌توانند اسهال ایجاد کنند‌. حشره‌کش هم می‌تواند این وضعیت را ایجاد کند. اختلالات عملکردی روده (سندرم روده تحریک‌پذیر‌) نیز اسهال مزمن ایجاد می‌کند.

وی درباره دلیل اسهال حاد، اظهار کرد: اسهال حاد معمولا به دلایل عفونی یعنی از طریق میکروب، ویروس، انگل یا قارچ بروز می‌کند‌. علل ویروسی اسهال بسیار شایع است‌. تقریبا بیش از دو سوم موارد اسهال را علل ویروسی تشکیل می‌دهد و در تمام فصول سال نیز شایع است‌. این نوع اسهال‌ها می‌توانند باعث کم‌آبی شدید در اطفال شوند و در فصل زمستان هم ممکن است باعث ایجاد اسهال شوند.

این فوق تخصص نوزادان در پایان گفت: روتا ویروس (عامل شایع اسهال ویروسی) مثل میکروب‌ها به سلول‌های روده حمله می‌کند و نه تنها باعث ایجاد اسهال می‌شود، بلکه بعد از درمان بیماری‌های ویروسی نیز عوارضی در بیمار باقی می‌گذارد که ممکن است گاه اسهال بیش از دو هفته طول بکشد. این ویروس به سلول‌ها و آنزیم‌هایی که هضم‌کننده لاکتوز است، حمله می‌کند و کودک بعد از بهبود، شروع به مصرف لبنیات می‌کند و دوباره دچار اسهال می‌شود. این نوع ویروس می‌تواند عوارضی مثل افزایش قندخون، کم آبی بسیار شدید و درگیری بقیه اندام‌های بدن را ایجاد کند. به همین دلیل، برای تشخیص این نوع ویروس در کشورهای پیشرفته از روش جدیدی استفاده می‌شود، به این ترتیب که یک کیت آزمایشگاهی را در مدفوع می‌گذارند و در عرض یک ساعت، این ویروس را تشخیص می‌دهند.

پایان پیام/

پیوندک: http://iranMD.com/e18gZ

برچسب‌ها, , , , , , , , , , , , , , ,

ایران پزشک