دمنوش درمان قلب درد نیست؛ به پزشک مراجعه کنید

۱۳۹۵/۱۰/۰۳ در ۱۷:۳۴

یک متخصص قلب و عروق با اشاره به این‌که نمی‌توان نظر خاصی در مورد تاثیر داروهای گیاهی برای درمان ناراحتی‌های قلبی ارائه داد، گفت: معتقد نیستم که برای درد قلب، دمنوش خوب است.

به گزارش ایران پزشک، سینا مرادمند، متخصص قلب و عروق در برنامه «فراسو» شبکه رادیویی سلامت، دردهای ناشی از تنگی عروق کرونر را دردهای آنژینی دانست و افزود: عروق خون رسان به عضله قلب را به نام عروق کرونر می‌شناسیم.

وی با تاکید بر این‌که درد قلبی ممکن است منشا دیگری داشته باشد، التهاب جدار خارجی قلب را از جمله عوامل برشمرد و افزود: دردهای کرونری اهمیت و البته خصوصیاتی دارند. به عنوان مثال هنگام بالا رفتن از پله، دویدن، راه رفتن یا برداشتن بار سنگین، فرد احساس درد دارد که معمولا در پشت جناغ است.

مرادمند با بیان این‌که دردهای کرونری می‌تواند در جداره طرف چپ یا راست سینه نیز احساس شود، ادامه داد: کیفیت این دردها گنگ و مبهم است و فرد نمی‌تواند موضعی را برای آن نشان دهد. فرد هنگام شرح حال، اظهار می‌کند که گویا سنگی را روی سینه‌اش قرار داده‌اند که به تدریج و تا ۲۰ دقیقه بعد به تدریج خوب می‌شود.

این متخصص قلب و عروق در ادامه با تاکید بر این‌که محل درد، مدت و عوامل ایجاد کننده آن مهم هستند، گفت: درد آنژینی با عصبانیت ایجاد می‌شود و ممکن است به گلو، فک تحتانی و بین دو کتف انتشار یابد. دردهای آنژینی با کاهش خون رسانی به عضله قلب اتفاق می‌افتد و اگر این حالت تکرار یا مدت آن طولانی باشد، منجر به سکته قلبی می‌شود. البته تشخیص این که دردها مربوط به کدام بخش بدن است، بر عهده پزشک است که با روش‌های پاراکلینیکی مانند آنژیوگرافی، نوار قلب، تست ورزش و اکو تشخیص قطعی اعلام می‌شود.

وی افزود: دردهایی که در زمان استراحت احساس می‌شوند که حالت تیر کشیدن یا سوزن سوزن شدن دارد، اسپاسم‌های عضلانی – عصبی هستند. البته تشخیص نوع درد فقط بر عهده پزشک است.

مرادمند در پاسخ به سوالی مبنی بر این‌که آیا همه دردهای قلبی منشا کرونری دارد، بیان کرد: خیر؛ به عنوان مثال، شلی مادرزادی دریچه میترال (پرولاپس میترال) هم دردهای غیر آنژینی ایجاد می‌کند. دردهای پرولاپس میترال آزار دهنده است، اما خطرناک نیست.

وی با بیان این‌که دردهای گوارشی هم ممکن است پشت جناغ احساس شود، اظهار کرد: لازم به ذکر است اگر یک نقطه از قلب درد بگیرد و به دست چپ برسد که با نفس کشیدن تشدید شود، از خصوصیات درد قلبی نیست.

مرادمند با تاکید بر این‌که درد یک نشانه است و بیماری تلقی نمی‌شود، گفت: فردی که دچار درد قلبی شده باید به پزشک مراجعه کند تا پس از تشخیص قطعی برای درمان اقدام شود.

این متخصص قلب و عروق در پایان اظهار کرد: نمی‌توان نظر خاصی در مورد تاثیر داروهای گیاهی برای درمان ناراحتی‌های قلبی ارائه داد. معتقد نیستم که برای درد قلب، دمنوش خوب است؛ درد یک علامت است و حتما باید به پزشک مراجعه کرد. گاهی عنوان می‌شود که افراد دچار خستگی صبح‌گاهی قلب هستند که علمی نیست؛ این حالت ناشی از خستگی روحی است و فردی که صبح دچار بی‌حالی و ضعف است، علائم افسردگی را دارد.

پایان پیام/

پیوندک: http://iranMD.com/jdx7X

برچسب‌ها, , , , , ,

ایران پزشک