رییس اداره واردات تجهیزات دندان‌پزشکی اداره کل تجهیزات و ملزومات پزشکی سازمان غذا و دارو؛

دندان‌پزشکان فقط از آمالگام‌های کپسولی استفاده کنند

۱۳۹۵/۰۳/۲۵ در ۱۳:۱۵

رییس اداره واردات تجهیزات دندان‌پزشکی اداره کل تجهیزات و ملزومات پزشکی سازمان غذا و دارو از مورد تایید نبودن آمالگام پودری که برای پر کردن دندان استفاده می‌شود، خبر داد.

به گزارش پایگاه خبری ایران پزشک، محمد مهدی گلابگیران با اشاره به این‌که حدود هشت سال است وزارت بهداشت هیچ مجوزی در خصوص واردات یا تولید آمالگام پودری نداده، گفت: آمالگام هم به صورت وارداتی و هم نوع تولید داخل آن وجود دارد، اما چون از وزارت بهداشت مجوز ندارد، قاچاق و غیرقانونی محسوب می‌شود.

وی افزود: آمالگام (ماده‌ای نقره‌ای رنگ برای پر کردن دندان) به صورت پودری و کپسولی وجود دارد که نوع پودری آن مورد تایید نیست.

گلابگیران دلیل مورد تایید نبودن نوع پودری آمالگام را این‌طور توضیح داد: استفاده از نوع پودری آن به علت احتمال ایجاد آلودگی‌های محیطی و انسانی و نیز وجود جیوه، توصیه نمی‌شود.

رییس اداره واردات تجهیزات دندان‌پزشکی اداره کل تجهیزات و ملزومات پزشکی سازمان غذا و دارو گفت: طبق کنوانسیون میناماتا (کنوانسیون بین‌المللی مبنی بر حذف جیوه از تولیدات و ممنوعیت هر نوع واردات و صادرات آن تا سال ۲۰۲۰) که مورد تایید مجلس شورای اسلامی نیز قرار گرفته تا سال ٢٠٢٠ همه کالاهای سلامت محوری که به نوعی در ترکیبات آن‌ها از فلز جیوه استفاده شده باید حذف یا به حداقل برسد.

گلابگیران تاکید کرد: بنابراین دندان‌پزشکان باید به سمت جایگزینی کالاهای دیگر مانند کامپوزیت به جای آمالگام باشند و صرفا از آمالگام‌های کپسولی استفاده کنند.

پایان پیام/

پیوندک: http://iranMD.com/kBTZP

برچسب‌ها, , ,

ایران پزشک