دندان افتاده را توی لیوان شیر بگذارید

۱۳۹۵/۱۰/۱۱ در ۱۰:۰۷

مسئول بخش اندو یازدهمین کنگره سالانه انجمن دندان‌پزشکان عمومی ایران با اشاره به این‌که افتادن دندان در اثر ضربه یا تروما در کودکان و ورزشکاران شایع‌تر است، گفت: در هنگام بروز این حادثه اولین کاری که باید انجام شود این است که دندان را در داخل یک لیوان شیر قرار دهند و مصدوم را خیلی سریع به دندان‌پزشک ارجاع دهند.

به گزارش ایران پزشک، رضا تباری با اشاره به این‌که استخوان‌های فک کودکان از استحکام زیادی برخوردار نیست، گفت: افتادن دندان‌ها در اثر ضربه یا تروما در سنین مختلف و به دلایل متفاوت رخ می‌دهد، اما بیشتر در کودکان و ورزشکاران شایع است.

وی افزود: ممکن است کودکان بیشتر دچار این عارضه شوند؛ این عارضه در کودکان بیشتر در اثر بازی و شوخی کردن در مدرسه، سر خوردن، افتادن از پله یا ضربه‌های ناشی از دعوا و نزاع رخ می‌دهد.

تباری ادامه داد: در بین ورزشکاران نیز به خصوص در ورزش‌های رزمی مانند کاراته و بوکس میزان بروز این عارضه بیشتر است و در دندان‌های قدامی شیوع بیشتری دارد.

وی با تاکید بر این‌که ورزشکاران باید از وسایل محافظتی برای جلوگیری از بروز این حوادث استفاده کنند، گفت: اولین اقدامی که در زمان افتادن دندان‌ها در اثر تروما باید انجام شود این است که فرد مصدوم هرچه سریع‌تر به پزشک ارجاع داده شود.

تباری اظهار کرد: دندان‌هایی که در اثر تروما از دهان خارج می‌شوند، باید سریعا در دهان و حفره‌ای که از آن خارج شده، گذاشته شوند. بنابراین لازم است افراد نسبت به این قضیه آگاهی داشته باشند تا به از دست دادن دندان منجر نشود.

وی ادامه داد: این اقدام بسیار مهم است و از آن‌جایی که کودکان و نوجوانان اطلاعی در این زمینه ندارند، لازم است والدین با آگاهی از این امر مهم در صورت بروز چنین حادثه‌ای، هرچه زودتر فرزند خود را به مراکز پزشکی ارجاع دهند.

تباری گفت: لازم است والدین بدانند دندانی را که در اثر ضربه از جای خود کنده شده، باید قبل از رساندن به دندان‌پزشک در چه محیطی نگهداری کنند و دندان‌پزشکان نیز باید در مورد نحوه مدیریت این دندان‌ها آگاهی داشته باشند و بدانند چه درمانی را باید برای بیمار ارائه دهند.

وی تاکید کرد: در هنگام بروز این حادثه اولین کاری که باید انجام شود این است که دندان را در داخل یک لیوان شیر قرار دهند و مصدوم را خیلی سریع به دندان‌پزشک ارجاع دهند.

تباری گفت: مهم‌ترین عاملی که در ماندگاری این دندان‌ها موثر است، فاصله زمانی بین افتادن دندان تا مراجعه به دندان‌پزشک است. به این صورت که هرچه طول این مدت کمتر و کوتاه‌تر باشد، احتمال ماندگاری دندان بیشتر می‌شود.

وی ادامه داد: اگر آلودگی در محیط دهان و دندان ایجاد نشده باشد، بهتر است دندان را در داخل حفره خود در دهان یا زیر زبان قرار دهند و سریعا به دندان‌پزشک مراجعه کنند.

تباری تاکید کرد: در مورد کودکان از آن‌جایی که احتمال دارد دندان را ببلعند، بهتر است دندان در داخل شیر گذاشته و به پزشک مراجعه شود.

وی یادآور شد: بهترین محیط برای نگهداری دندان، اول شیر و اگر نبود در داخل دهان در حفره دندان و در محیط بزاق و زیر زبان است. به طور کلی محیط نگهداری دندان باید مرطوب باشد، اما نباید آن را داخل آب قرار داد.

گفتنی‌ست یازدهمین کنگره دندان‌پزشکان عمومی ایران از ۲۱ تا ۲۴ دی ماه در سالن همایش‌های برج میلاد برگزار می‌شود.

پایان پیام/

پیوندک: http://iranMD.com/Unmoo

برچسب‌ها, , ,

ایران پزشک