دو بار مسواک زدن در روز لثه‌ها را بیمه می‌کند

۱۳۹۵/۱۰/۲۹ در ۱۵:۱۴

یک دندان‌پزشک علت اصلی خون‌ریزی لثه را عدم رعایت بهداشت دانست و گفت: با توجه به این‌که همواره پلاک میکروبی روی لثه تشکیل می‌شود، افراد باید هر روز با مسواک و خمیر دندان این پلاک‌های میکروبی را از روی لثه خود بردارند.

به گزارش ایران پزشک، رضا یزدانی با اشاره به نشانه‌های بیماری لثه گفت: تشخیص بیماری لثه در ابتدای بیماری مشکل است، اما نشانه‌های این بیماری عبارتند از تورم لثه، قرمز یا پر رنگ شدن لثه؛ البته خون رنگ لثه افراد از پوست آن‌ها تبعیت می‌کند.

وی با بیان این‌که رنگ لثه افراد با پوست روشن، صورتی است، ادامه داد: اگر با کوچک‌ترین تحریکی لثه خون‌ریزی کند، نشان دهنده شروع بیماری است.

این دندان‌پزشک علت اصلی خون‌ریزی لثه را عدم رعایت بهداشت عنوان و بیان کرد: با توجه به این‌که همواره پلاک میکروبی روی لثه تشکیل می‌شود، افراد باید هر روز با مسواک و خمیر دندان این پلاک‌های میکروبی را از روی لثه خود بردارند. اگر این لایه برداشته نشود، سیستم دفاعی بدن برای از بین بردن میکروب‌ها فعال می‌شود و در نتیجه لثه دچار التهاب و خون‌ریزی خواهد شد.

وی در ادامه به پیوند لثه در افراد مسن اشاره و تاکید کرد: این افراد اگر تعداد زیادی دندان داشته باشند با مراجعه به متخصص لثه و با صلاحدید وی، در صورت امکان پیوند لثه انجام می‌شود.

این دندان‌پزشک با بیان این‌که برای التهاب لثه استفاده از دهان‌شویه یا آب نمک با غلظت خاص می‌تواند مفید باشد، گفت: البته قبل از استفاده از آن باید به دندان‌پزشک مراجعه کرد.

وی افزود: مراقبت از دندان‌ها از زمان رویش اولین دندان آغاز می‌شود که البته در زمان رویش اولین دندان، مراقبت از دندان کودک بر عهده والدین است.

یزدانی درباره حذف پلاک‌های میکروبی از دندان‌ها و اقدامات موثر در این رابطه گفت: حداقل ۲ بار در روز و به مدت حداقل ۲ دقیقه مسواک بزنید؛ بهتر است یک‌بار شب قبل از خواب و بار دیگر صبح بعد از صرف صبحانه این اقدام انجام شود؛ استفاده از نخ دندان، مراجعه منظم به دندان‌پزشک، تغذیه مناسب و کاهش مصرف نوشیدنی‌های حاوی قند و شکر مانند انواع نوشابه نیز موثر است.

وی درباره ویژگی‌های یک مسواک خوب گفت: مسواک باید نرم و صاف باشد. در بعضی از متدها هم‌زمان با تمیز کردن سطح دندان، لثه را نیز با مسواک نرم ماساژ می‌دهیم. معمولا با پرز مسواک با زاویه ۴۵ درجه در ناحیه طوق یا گردن که محل تلاقی لثه و دندان است، لرزشی به پرزهای مسواک می‌دهیم و بعد مسواک را به سمت سطح جونده می‌کشیم.

این دندان‌پزشک در پایان با اشاره به تاثیر مصرف دخانیات بر دندان اظهار کرد: مصرف دخانیات می‌تواند از علل پوسیدگی دندان و خون‌ریزی لثه باشد.

پایان پیام/

پیوندک: http://iranMD.com/BsyYT

برچسب‌ها, , , , , ,

ایران پزشک