دو روی سکه پالم؛ گاهی پشیز، گاهی تمام بهار

۱۳۹۵/۰۷/۲۶ در ۲۲:۱۲

ماجرای روغن پالم و تغییر دیدگاه مسئولین از جمله رییس سازمان غذا و دارو درباره آن هنوز هم ادامه دارد.

به گزارش خبرنگار پایگاه خبری ایران پزشک، بعد از صحبت‌های رییس جمهور در مالزی بود که باز هم تب خبرها و گزارش‌ها در رسانه‌های مختلف پیرامون پالم شدت گرفت. حسن روحانی در مالزی درباره روغن پالم گفته بود: مالزیایی‌ها از این روغن استفاده می‌کنند و سلامتی آنان نیز خوب است؛ برای تبیین ویژگی‌های این روغن از لحاظ سلامتی، ما منتظر سفر هیئتی از طرف مالزی به ایران هستیم.

این در حالی بود که طی دو سال گذشته وزیر بهداشت همواره از مضرات این روغن گفته و بارها پالم را برای سلامت ضرر رسان دانسته و گفته بود: روغن پالم به دلیل نوع کیفیتی که دارد، برای سلامتی مضر است و تخلفات موجود نشان می‌دهد که به جای چربی طبیعی از بدترین نوع چربی صنعتی استفاده کرده‌اند.

سید حسن هاشمی حتی پا را از این هم فراتر گذاشته و گفته بود: مجوز واردات روغن مضر پالم مربوط به وزارت صنعت است که قرار شده در یک دوره معین ابتدا به ۳۰ و سپس ۱۵ درصد کاهش یابد. در دوره‌های قبل وزارت بهداشت هم نسبت به این موضوع اعلام خطر شده بود. نظارت‌ها را افزایش می‌دهیم و برای این‌که همه شرکت‌های تولیدکننده متهم نشوند، اسامی شرکت‌های متخلف را اعلام خواهیم کرد.

وقتی ماجرای پالم شدت گرفت که وجودش در لبنیات توسط وزیر بهداشت بر همه آشکار شد. هاشمی گفته بود: وجود روغن پالم در شیر به اثبات رسیده و گزارش آن نیز به رییس جمهور داده شده است.

 

وزیر بهداشت

 

این در حالی است که چند روز پیش و طی سفر وزیر به استان زنجان، وی باز هم به حذف پالم از لبنیات تاکید کرد و گفت: بارها  گفته شد زیاده‌روی در مصرف هر نوع روغن از جمله روغن پالم مضر است و آن‌چه مورد تاکید وزارت بهداشت است حذف روغن پالم از لبنیات و کاهش واردات، به ویژه نوع نامرغوب آن بود که تحقق پیدا کرد.

هرچند به نظر می‌رسد هاشمی با اضافه کردن صفت «نامرغوب» به دنبال پالم، دلیلی برای این اظهار نظر جدید ساخت، اما واکنش‌ها فقط به وزیر بهداشت محدود نشد و رییس سازمان غذا و دارو که پیش از این بارها و بارها از مضرات پالم صحبت کرده و حتی از برخورد قاطع این سازمان خبر داده بود، قدری از مواضع خود کوتاه آمد.

 

رسول دیناروند

 

رسول دیناروند در نشست خبری غلبه بر دیابت، مجازات‌ها و جریمه‌ها در موضوع پالم را غیر بازدارنده دانسته و گفته بود: در موضوع پالم اکثریت جریمه‌ها درباره متخلفین بسیار پایین بود و حتی در برخی موارد جریمه‌ها زیر یک میلیون تومان بوده است. در بحث پالم بالاترین جریمه ۱۸ میلیون تومان بوده و این جرایم بازدارنده نیست.

رییس سازمان غذا و دارو، مرداد ماه امسال راه حل کنترل میزان مصرف روغن پالم را افزایش تعرفه واردات و گران شدن آن دانسته و گفته بود: واردات روغن پالم به کشور در سه سال گذشته به شدت کم شده و از بالای ۷۰۰ هزار تن در سال ۹۱ به حدود ۴۰۰ هزار تن در سال ۹۴ رسید و امسال نیز با افزایش تعرفه واردات روغن پالم انتظار داریم، باز هم میزان واردات این روغن به کشور کاهش یابد.

دیناروند حتی به ممنوع بودن استفاده از پالم در لبنیات و حذف کامل آن نیز اشاره کرده و گفته بود: روغن پالم به طور کلی از تمام انواع لبنیات در کشور حذف و استفاده از این روغن در لبنیات ممنوع شده است و هیچ پروانه تولید فراورده‌ای لبنی در کشور وجود ندارد که مجوز استفاده از روغن پالم داشته باشد.

وی حتی در اواسط شهریور ماه امسال در مراسم افتتاحیه دومین کنگره بین‌المللی و چهاردهمین کنگره کشوری تغذیه ایران از حذف محصولات چربی ترانس بالا طی چند سال آینده در کشور خبر داده و گفته بود: یکی از اهداف مهم سازمان غذا و دارو تا چند سال آینده به صفر رساندن چربی ترانس در محصولات است.

 

IMG_20160904_102452

 

رییس سازمان غذا و دارو در همین مراسم باز هم به حذف پالم از لبنیات اشاره کرده و حتی هشدار داده بود که هر محصول خوش‌مزه‌ای، سالم نیست. دیناروند گفته بود: پالم روغن گیاهی است که به دلیل ارزان بودن در شیر جایگزین چربی طبیعی شده بود و ما لبنیاتی با ۱۴ درصد چربی می‌دیدیم. پس از حذف روغن پالم از لبنیات، شاهد استفاده از لبنیات کم چرب در سبد خانوار بودیم؛ زیرا مردم هنوز فکر می‌کنند داخل لبنیات پرچرب امکان استفاده از پالم وجود دارد. همچنین کمپین و اطلاع‌رسانی پیرامون این موضوع، مردم را آگاه کرد که همواره انتخاب فراورده خوش مزه به نفع سلامت نیست.

همه این‌ها در حالی است که طی روزهای اخیر از وزیر بهداشت تا رییس سازمان غذا و دارو از مواضع قبلی خود قدری کوتاه آمده و حتی به «سم نبودن» روغن پالم اذعان می‌کنند.

رسول دیناروند به بخش خبری بیست و سی گفت: پالم روغن مفیدی نیست، اما اگر بگوییم سم است، خیر این‌طور نیست؛ فقط چون دارای اسید چرب اشباع بالا است،‌ توصیه می‌شود که کمتر مصرف شود.

هرچند برخی رسانه‌ها طی روزهای اخیر حتی به فواید پالم پرداختند، اما علامت سوال بزرگ در ذهن مصرف‌کننده ایرانی هر روز و با اظهار نظرهای جدید درباره روغن پالم پر رنگ‌تر می‌شود.

پایان پیام/

پیوندک: http://iranMD.com/v0rSM

برچسب‌ها, , , ,

ایران پزشک