رييس مركز سلامت محيط و كار معاونت بهداشت وزارت بهداشت مطرح كرد:

از دیابت و فشار خون تا تصادفات سنگین به علت بدخوابی

۱۳۹۵/۱۲/۲۴ در ۱۰:۳۰

دبیر انجمن علمى پزشکى خواب ایران در نشست خبرى روز جهانى خواب گفت: بیدارى خوب و سالم به خواب خوب و سالم وابسته است و مطالعات نشان مى دهد با پیشرفت هاى انجام شده، خواب بشر دچار مشکلاتى شده و کاهش یافته است.

به گزارش خبرنگار ایران پزشک، خسرو صادق نیت دبیر انجمن علمى پزشکى خواب بیان کرد: هر ساله در ١۵ مارچ مراسم روز جهانى خواب برگزار می‌شود. این روز جهت توجه جدى به موضوع خواب نام گذارى شده است.

وی افزود: بحث خواب طبیعى و سالم با توجه به پیشرفت و تمدن نه تنها کیفیت پیدا نکرده، بلکه کیفیت خواب دچار کاهش شده است. با اختراع برق و روشنایى و وسایل ارتباط جمعى و به تازگى اینترنت و کامپیوتر، فرصت و زمان خواب کاهش یافته است.

صادق نیت ادامه داد: این موضوع در نوجوانان و جوانان مشکلات بیشترى ایجاد کرده است. مطالعات نشان می‌دهد میزان خواب افراد کاهش داشته است. بیدارى خوب و سالم به خواب سالم وابسته است. با گذشت زمان، خواب دچار مشکلاتى شده که اگر به آن توجه نشود، سلامت جامعه به خطر مى افتد.

رییس مرکز سلامت محیط و کار معاونت بهداشت وزارت بهداشت تصریح کرد: در این زمینه بیماری‌های بسیارى نیز وجود دارد که در علم خواب بیش از ٨٠ نوع اختلالات مختلف شناخته شده است. عوارض بیماری‌های خواب با برخى دیگر از بیماری‌ها مشترک است؛ به طور مثال فشار خون، دیابت و تشدید علائم افسردگى از این زمینه است.

وی اشاره کرد: وقتى این علائم به پزشک اعلام می‌شود، پزشک ممکن است سراغ بیماری‌های دیگرى برود. کسانى که هنگام خواب همراه بیمار هستند باید در جهت ارائه شرح حال درست به پزشک همکارى کنند. درصد بالایى از اختلالات خواب دیر تشخیص داده می‌شود و در نتیجه افراد باید این اختلالات را بلند مدت تحمل کنند.

 

مدت خواب کافی

صادق نیت اظهار کرد: مدت خواب کافى براى افراد بالغ باید بین ٧.۵ تا ٨.۵ ساعت باشد. با عادت و تمرین نمی‌توان نیاز خواب را کم کرد. بدن می‌تواند کمبود خواب را چند روز تحمل کند، اما بعد از آن باید این کمبود خواب جبران شود. به خصوص نوجوانان که صبح زود به مدرسه می‌روند می‌توانند در روزهاى آخر هفته این کمبود خواب را جبران کنند.

دبیر انجمن علمى پزشکى بیان کرد: بهترین زمان خواب ساعت ١٠ تا ۶ صبح است و خواب روز نمی‌تواند به کیفیت خواب شب برسد. به دلیل عدم هماهنگى ریتم‌های بیولوژیک بدن، کسانى که طى روز می‌خوابند، نمی‌توانند خواب شب را جبران کنند. خواب طبیعى شامل مراحل مهمى است که از جمله آن رؤیا، خواب سبک و سنگین است. طى خواب هشت ساعته، ریتم طبیعى خواب مراحلى دارد و وقتى این مراحل به هم می‌خورد، کیفیت خواب هم دچار تغییر می‌شود.

 

عوارض کم خوابی

صادق نیت گفت: اختلالات تنفسى در آقایان و بى خوابى در خانم‌ها از جمله شایع‌ترین اختلالات خواب است. خواب آلودگى طى روز می‌تواند به دو دسته طبیعى و غیر طبیعى طبقه بندى شود. در خواب آلودگى طبیعى، طى ساعت‌هایی این اتفاق به وجود می‌آید و از ساعت‌های پنج یا شش صبح کاهش پیدا می‌کند. در افراد بالغ، خواب بعد از ظهر ضرورى نیست؛ هرچند ممکن است افراد در ساعت‌های بعد از ظهر دچار خواب آلودگى شوند. تصادفات مرگ بار طى ساعت‌های شب و بعد از ظهر به دلیل خواب آلودگى اتفاق مى افتد.

پایان پیام/

پیوندک: http://iranMD.com/So3oW

برچسب‌ها, ,

ایران پزشک