دیابتی‌ها برای روزه‌داری با متخصصین تغذیه مشورت کنند

۱۳۹۶/۰۳/۳۱ در ۲۰:۱۴

افطار

یک داروساز با بیان این‌که افت قند خون قبل از افطار و افزایش ناگهانی قند خون بعد از افطار، ممکن است به طور طبیعی اتفاق بیفتد، گفت: باید فرد مبتلا به دیابت مراقب باشد تا ناگهان مقدار زیادی قند از طریق مواد غذایی وارد بدن خود نکند که به افزایش ناگهانی قند خون پس از افطار دچار شود. افراد دیابتی حتما با مشورت پزشک خود اقدام و از یک متخصص تغذیه در رابطه با نوع تغذیه هنگام افطار نیز مشورت کنند.

به گزارش ایران پزشک، نوشین محمد حسینی با بیان این‌که در ماه مبارک رمضان ساعت مصرف برخی داروها را می‌توان تغییر داد، گفت: باید توجه کرد که به صورت خود سرانه و بدون مشورت پزشک نباید اقدام به تغییر ساعت دارو کرد. گاه می‌توان به جای مصرف قرص، از شیاف یا فرم تزریقی دارو استفاده کرد. در مورد آنتی بیوتیک‌ها و شیاف‌ها، فرمی از دارو داریم که آهسته روش می‌گویند. دارو طوری فرموله شده که اگر در یک زمان استفاده شود، آرام آرام آزاد می‌شود.

وی ادامه داد: دوم این که با مشورت پزشک می‌توان برای مصرف نوعی آنتی بیوتیک‌ها به طور هر ۸ ساعت یا هر ۱۲ ساعت یا هر ۲۴ ساعت استفاده شود. با شرایط ماه مبارک امسال که روزه طولانی‌تر از ۱۲ ساعت است گاه می‌توان آنتی بیوتیک را عوض کرد و به نوع ۲۴ ساعته تغییر داد.

این داروساز در خصوص روزه داری افراد مبتلا به دیابت نوع ۲ که قرص قند مصرف می‌کنند نیز اظهار کرد: این افراد بسته به قوای جسمی، ذخیر ه بدنی، اندازه افزایش قند خون، پیشرفت بیماری و عوامل دیگر می‌توانند روزه بگیرند و البته در این مورد با پزشک معالج خود باید مشورت کنند.

وی تذکر داد: خانم‌های باردار و شیرده، مبتلایان به پرفشاری خون، دیابت، سندروم روده تحریک پذیر، یبوست و هر نوع بیماری گوارشی بدون مشورت پزشک نباید اقدام به روزه داری کنند.

محمدحسینی با بیان این‌که افت قند خون قبل از افطار و افزایش ناگهانی قند خون بعد از افطار، ممکن است به طور طبیعی اتفاق بیفتد، گفت: باید فرد مبتلا به دیابت مراقب باشد تا ناگهان مقدار زیادی قند از طریق مواد غذایی وارد بدن خود نکند که به افزایش ناگهانی قند خون پس از افطار دچار شود. افراد دیابتی حتما با مشورت پزشک خود اقدام و از یک متخصص تغذیه در رابطه با نوع تغذیه هنگام افطار نیز مشورت کنند.

وی در پاسخ به این پرسش که مصرف داروی تیروئید که باید ناشتا باشد در ماه مبارک رمضان چگونه انجام می‌شود، اظهار کرد: کسی که قبل از صبحانه دارو را مصرف می‌کرد با همان فاصله زمانی با وعده سحری باید آن را مصرف کند.

این داروساز در پایان توصیه کرد: جابه‌جا کردن مصرف هر گونه دارو، تغییر زمان دارو، تغییر میزان مصرف، جایگزین کردن دارو با داروی دیگر برای افراد بسیار خطرناک است و باید از انجام آن خودداری شود.

پایان پیام/

پیوندک: http://iranMD.com/N1ykH

برچسب‌ها, , , , , , , , , , ,

ایران پزشک