راه‌حل کاهش اندازه دور شکم

۱۳۹۶/۰۲/۱۰ در ۱۶:۲۵

یک متخصص تغذیه و رژیم درمانی با تاکید بر این‌که برای کم کردن چاقی شکم، باید پروتئین بیشتری مصرف شود، گفت: دریافت پروتئین کافی روش موثری در کاهش وزن و کوچک کردن شکم است. سعی کنید بیست و پنج تا سی درصد کالری روزانه را از پروتئین‌های خوب تامین کنید.

به گزارش ایران پزشک، کورش صمدپور، متخصص تغذیه و رژیم درمانی گفت: حتی افرادی که اضافه وزن ندارند، ولی شکم بزرگی دارند هم در معرض خطر ابتلا به بیماری‌های قلبی عروقی و مقاومت به انسولین هستند.

وی ادامه داد: چاقی شکم را می‌توان با متر اندازه گرفت؛ اگر بیش از ۱۰۲ سانتی متر در آقایان و ۸۸ سانتی متر در خانم‌ها باشد، فرد در معرض خطر بیماری‌های ناشی از چاقی شکم است؛ البته این در نژادهای مختلف، این اعداد کمی فرق می‌کند. افراد اگر می‌خواهند خطر ابتلا به بیماری کمتری داشته باشند، اندازه دور شکم‌شان باید از این مقادیر کمتر باشد.

این متخصص تغذیه ادامه داد: با افزایش سن، میزان متابولیسم بدن کاهش پیدا می‌کند و نیاز به کالری نسبت به قبل کمتر می‌شود و به خصوص در خانم‌ها بعد از سن یائسگی به علت کاهش هورمون‌های استروژن و پروژسترون، تجمع چربی در ناحیه شکم افزایش پیدا می‌کند.

وی با بیان این‌که کوچک کردن شکم به نظر کار سختی می‌آید و اکثریت افراد خود را ناتوان در این مورد می‌دانند، اظهار کرد: در حالی‌که با رعایت چندین نکته می‌توان دور شکم متناسبی داشت؛ مصرف قند، شکر و نوشیدنی‌های شیرین را قطع کنید. فروکتوز موجود دراکثر شیرین‌ها و شکرهای تصفیه شده در کبد متابولیزه می‌شود و وقتی کبد با مقدار زیاد مواجه شود آن را تبدیل به چربی می‌کند و باعث چاقی شکم و کبد چرب می‌شود و این به مراتب در نوشیدنی‌های شیرین (آب‌میوه‌های صنعتی شیرین) بیشتر اتفاق می‌افتد. البته در مورد میوه‌های تازه و کامل مشکلی نیست و خوردن آن‌ها به مقدار کافی تاکید می‌شود.

این متخصص تغذیه و رژیم درمانی در ادامه با تاکید بر این‌که برای کم کردن چاقی شکم، باید پروتئین بیشتری مصرف شود، ادامه داد: دریافت پروتئین کافی روش موثری در کاهش وزن و کوچک کردن شکم است. سعی کنید بیست و پنج تا سی درصد کالری روزانه را از پروتئین‌های خوب تامین کنید.

صمدپور در ادامه به کربوهیدارت‌ها اشاره کرد و گفت: برنج، نان، ماکارونی و سیب زمینی را محدود کنید؛ مطالعات متعدد نشان داده محدود کردن کربوهیدارت‌ها نتیجه بهتری نسبت به محدودکردن چربی‌ها دارد. البته کربوهیدارت‌ها را به صورت کامل قطع نکنید، بلکه به مقدار محدود از نوع تصفیه نشده و سبوس دار استفاده شود.

وی با تاکید بر این‌که فیبر به خصوص فیبرهای محلول زیاد مصرف کنید، گفت: سعی کنید روزانه مقدار کافی فیبر را در برنامه غذایی بگنجانید. سبزیجات، میوه‌ها و همچنین حبوبات منابع خوب فیبر هستند.

این متخصص تغذیه در پایان به انجام فعالیت‌های بدنی و ورزش منظم اشاره کرد و در رادیو سلامت گفت: در کنار رژیم غذایی، ورزش‌های هوازی مثل پیاده روی، شنا کردن، دوچرخه سواری و غیره نیز در کوچک کردن شکم بسیار موثر است.

پایان پیام/

پیوندک: http://iranMD.com/od9B3

برچسب‌ها, , , , , ,

ایران پزشک