در گفت‌وگوی ویژه خبری مطرح شد:

راه‌کار وزارت بهداشت برای کمک به مبتلایان ایدز

۱۳۹۵/۰۹/۲۰ در ۲۳:۴۲

موضوع برنامه گفت‌وگوی ویژه خبری امشب به ایدز و بررسی علل جهش آماری ابتلا به آن اختصاص داشت.

به گزارش خبرنگار ایران پزشک، معاون بهداشت وزارت بهداشت در این برنامه با اشاره به این‌که در سال ۱۳۸۰، میزان مبتلایان به ایدز در کشور حدود ۱۵ هزار نفر بود، گفت: در سال ۱۳۸۰ راه انتقال جنسی ایدز ۶ درصد بود و الان به ۴۲ درصد رسیده است. راه ابتلا به ایدز از ۷۲ درصد تزریقی در سال ۹۴ کم شد، زیرا روی این موضوع کار شد.

علی اکبر سیاری با اشاره به این موضوع که میزان ابتلای خانم‌ها به ایدز رو به افزایش است، افزود: این میزان از ۵ درصد به ۳۳ درصد رسیده است؛ دلیل این اتفاق این است که در دنیا راه انتقال ایدز از طریق جنسی است.

وی ادامه داد: اندیشمندان دنیا می‌گویند جوانان باید درباره مسائل جنسی خویشتن‌داری کنند، خانواده تشکیل بدهند یا باید ارتباط جنسی ایمن داشته باشند و از کاندوم استفاده کنند.

 

سیاری

 

سیاری افزود: الان در ۳۰ کشور دنیا ۵۰ درصد ابتلا به میزان ۵۰ درصد کاهش یافته و در بسیاری از کشورها به میزان ۴۰ درصد کاهش داشته، اما در ایران رو به افزایش است.

وی با مفید دانستن پخش سریال پریا از تلویزیون، گفت: پس از پخش سریال پریا میزان افرادی که به مراکز ما مراجعه کردند، افزایش یافت.

سیاری درباره معتادان تزریقی و کاهش ابتلا به ایدز در این افراد، گفت: در مورد معتادان تزریقی، سرنگ رایگان ارائه شد و قوه قضاییه در این زمینه همکاری کرد. مورد بعدی این بود که به معتادان متادون دادیم و سومین راه این بود که به آن‌ها آموزش دادیم و ابزار پیشگیری جنسی به آن‌ها داده شد.

معاون بهداشت وزارت بهداشت درباره انتقال ایدز از طریق روابط جنسی، اظهار کرد: در قسمت جنسی به رفتار پنهان مردم مربوط می‌شود که اول به معتادان جنسی و دوم به افرادی مربوط به می‌شود که رفتار جنسی پرخطر دارند؛ این افراد ممکن است با چندین نفر رابطه جنسی داشته باشند.

سیاری درباره آموزش به دانش‌آموزان درباره اچ آی وی، اظهار کرد: با آموزش و پرورش چند کار شروع کردیم که از جمله آن سفیران سلامت است و معتقدیم بهترین آموزش چهره به چهره است. به معلم‌های دوم دبیرستان آموزش داده می‌شود و آن‌ها به دانش‌آموزان و دانش‌آموزان به هم‌سن‌های خود آموزش می‌دهند. همچنین تفاهم‌نامه دیگری نوشتیم که این مواد درسی به کتاب‌های درسی هم وارد شود که این راه را طی کردیم تا برای سبک زندگی و مهارت زندگی و مهارت نه گفتن و پیشگیری از رفتارهای پرخطر وارد کتاب‌های درسی شود.

وی همچنین با اشاره به موفقیت طرح تحول سلامت در حاشیه شهرها، گفت: وزارت بهداشت یکی از وزارت‌خانه‌های موفقی بود که در بحث برخورد با آسیب‌های اجتماعی سیستم درست کرد.

سیاری ادامه داد: برای ایدز سه کار می‌کنیم؛ اول مشاوره رایگان در همه شهرهای کشور انجام می‌شود، دوم تست رایگان که در عرض ۱۵ دقیقه انجام می‌شود، سوم درمان رایگان است.

وی افزود: الان در دنیا تصمیم گرفتند ۹۰ درصد بیماران از ابتلا به ایدز اطلاع پیدا کنند، ۹۰ درصد تحت درمان رایگان قرار بگیرند و ۹۰ درصد پایدار به درمان باشند تا ویروس به دیگران انتقال پیدا نکند. الان افرادی که مراجعه می‌کنند، امید به زندگی پیدا کردند و زندگی خود را ادامه می‌دهند.

 

مسعود مردانی دشتی

 

مسعود مردانی دشتی، متخصص بیماری‌های عفونی نیز مهم‌ترین نکته ایدز را این دانست که هفتاد درصد مبتلایان از آن آگاه نیستند و گفت: این افراد یا اچ آی وی دارند و به ما نمی‌گویند یا این‌که حتی خودشان هم مطلع نیستند. هدف این است که می‌خواهیم آن‌ها را پیدا کنیم و مسائل پیشگیری را به آن‌ها بگوییم تا اپیدمی ایدز در کشور را متوقف کنیم.

مردانی با اشاره به این‌که اگر استفاده از وسایل جلوگیری از بارداری محدود شود، مشکلات خودش را دارد، اظهار کرد: در جوامعی که از این وسایل استفاده نمی‌شود، موج اچ آی وی هم اتفاق افتاده است. چیزی حدود ده سال پیش در کمیته کشوری اچ آی وی به معاون بهداشتی گفتیم که موارد بیماری‌های مقاربتی در حال افزایش است و اگر کاری برای این موضوع انجام نشود با موج ایدز مواجه خواهیم شد.

وی ادامه داد: از سال ۲۰۰۳ میلادی موارد بیماری‌های مقاربتی رو به افزایش است. جمعیت ما جوان است، اما در کتاب‌های مدرسه در مورد رابطه جنسی و طریقه صحیح آن چیزی به جوانان آموزش داده نمی‌شود.

این متخصص بیماری‌های عفونی افزود: صداوسیما و مطبوعات نیز چیزی در این زمینه آموزش نمی‌دهند و این جوان در فضای مجازی این موضوع را دنبال می‌کند. این خطا باعث می‌شود که افزایش ایدز در جوانان به وجود بیاید. در حالی‌که غریزه جنسی مثل غذا خوردن است و سن ازدواج در حال حاضر بالا رفته است.

مردانی همچنین از افزایش روابط جنسی دانشجویان تا میزان ۵۰۰ درصد خبر داد و گفت: همین موضوع نشان می‌دهد که چرا بحث ایدز دارای اهمیت است. با وجودی که در زندان‌ها موفق بودیم و ایران به عنوان یک الگو در این زمینه مطرح شد، اما در زمینه پیشگیری در زمینه جنسی هیچ کاری نکردیم.

وی با تاکید بر این‌که باید تابوی ایدز شکسته شود، گفت: در این زمینه صداوسیما می‌تواند کمک کند. به طور مثال یک مرکز مشاوره بیماری‌های رفتاری در بیمارستان لقمان داریم که بعد از پخش سریال پریا، ورودی مرکز مشاوره ۴ برابر شد.

مردانی با اشاره به این‌که اطلاعات افراد کاملا محفوظ می‌ماند و تمامی مراکز مشاوره رایگان آزمایش می‌کنند، اظهار کرد: اگر کسی بیش از یک شریک جنسی در طول عمر خود داشت یا یک بار سکس بدون کاندوم داشته، باید آزمایش ایدز بدهد.

این متخصص بیماری‌های عفونی با اشاره به این‌که اطلاعات برخی از پزشکان هم در مورد ایدز مثل مردم است، گفت: ویزیت نکردن یک بیمار اچ آی وی به وسیله پزشک، جُرم است.

پایان پیام/

پیوندک: http://iranMD.com/xdwGZ

برچسب‌ها, , ,

ایران پزشک