معاون بهداشت وزارت بهداشت؛

راه حل مشکلات کشور در مشارکت مردمی و همکاری است

۱۳۹۵/۰۳/۰۹ در ۱۳:۰۰

 معاون بهداشت وزارت بهداشت بر لزوم توانمند کردن مردم در امر مراقبت از خود تاکید کرد.

به گزارش پایگاه خبری ایران پزشک، علی اکبر سیاری در همایش تقدیر از مربیان مردمی آموزش تب مالت با بیان این‌که مراقبت‌های اولیه بر ۴ اصل استوار است، گفت: مشارکت مردمی اولین اصل است، چرا که اصل و اساس در مراقبت از سلامت خود مردم هستند و تا زمانی که خود مردم تصمیم بر مراقبت از خود نداشته باشند نمی‌توان کاری کرد.

معاون بهداشت وزارت بهداشت همچنین بر لزوم توانمند کردن مردم در امر مراقبت از خود تاکید کرد و افزود: باید ما به عنوان کارشناس در کنار مردم باشیم و به آنها آموزش دهیم.

سیاری اصل دوم مراقبت‌های اولیه را همکاری‌های بین بخشی دانست و گفت: از آنجا که سلامتی موضوعی است که مربوط به همه عوامل می‌شود بنابراین باید یاد بگیریم که چگونه باهم کار کنیم و همکاری داشته باشیم تا بتوانیم بهترین نتیجه را بگیریم.

وی با بیان این‌که عدالت اصل سوم مراقبت‌های اولیه (PHC) است، افزود: عدالت به معنای دسترسی به خدمات، بهره‌مندی و پوشش همگانی سلامت است که در کنار این موارد حفاظت مالی از افراد هم باید ایجاد شود.

سیاری بر لزوم استفاده از تکنولوژی آسان و ساده به عنوان اصل چهارم تاکید کرد و افزود: باید بتوان از حداقل امکانات حداکثر بهره را برد. اگر درک درستی از مراقبت‌های اولیه (PHC) داشته باشیم نه تنها در حوزه بهداشت بلکه در حوزه اجتماعی هم می‌توانیم بسیاری از مشکلات کشور و مردم را برطرف کنیم.

به گفته سیاری، راه حل مشکلات کشور در مشارکت مردمی و همکاری است.

معاون بهداشت با بیان این‌که خرد و دانش مردم اصل اساسی در حل بسیاری از مشکلات است، تاکید کرد: باید ما کمک‌رسان مردم باشیم و در کنار مردم حضور داشته باشیم، چرا که خود ما هم از جنس مردم هستیم.

سیاری در ادامه با اشاره به این‌که ۷۶ درصد مرگ ایرانیان به دلیل ابتلا به بیماری‌های قلبی و عروقی، سرطان، آسم، COPD (بیماری مزمن ریوی) و دیابت است، افزود: حدود ۱۴ درصد مرگ در ایران به دلیل حوادث ترافیکی است.

معاون بهداشت در پایان ضمن قدردانی از مربیان مردمی آموزش تب مالت، مهم‌ترین اصل در پیشگیری از بیماری‌ها را مشارکت مردم عنوان کرد و گفت: باید با آموزش‌های لازم، مردم را در مراقبت از خود توانمند کنیم.

پایان پیام/

پیوندک: http://iranMD.com/ANI8B

برچسب‌ها, , ,

ایران پزشک