رسانه‌ها نباید اعتماد مردم را خدشه‌دار کنند

۱۳۹۴/۱۱/۰۶ در ۱۳:۳۸

رئیس سازمان نظام پزشکی نسبت به بزرگ‌نمایی برخی مشکلات مرتبط با اخلاق پزشکی در رسانه‌ها موضع‌گیری کرد.

به گزارش پایگاه خبری «ایران پزشک» به نقل از فارس، علیرضا زالی در چهارمین کنگره سالانه اخلاق پزشکی و پرستاری ایران گفت: بحث اخلاق پزشکی یکی از موضوعات جدی، خطیر و استراتژیک به شمار می‌رود و این موضوع مورد توجه ما قرار دارد.

وی با بیان اینکه تغییرات زیادی در حوزه طب ایجاد شده، افزود: هر روز نسبت به گذشته موضوع اخلاق پزشکی انبساطی‌تر می‌شود و از طرف اخلاق زیستی دروازه مفتوحه برای اخلاق پزشکی است.

زالی با بیان اینکه موضوع اخلاق پزشکی تنها منحصر به پزشک و طبیب نیست، گفت: در این رابطه باید تبادل نظر و کار تیمی انجام شود. همچنین برای اینکه بتوانیم مسئله اخلاق پزشکی را به جلو ببریم، لازم است به آموزه‌های دینی توجه کنیم.

رئیس سازمان نظام پزشکی با بیان اینکه ایران دارای فرهنگ غنی در حوزه اخلاق پزشکی است، اظهارداشت: در دین مبین اسلام نیز به این موضوع اخلاقی توجه شده و پیامبراکرم نیز سفارشاتی داشته‌اند.

وی با تاکید بر لزوم تشکیل کمیته اخلاق و معنویت در بیمارستان‌ها تصریح کرد: رسانه‌ها در شرایط فعلی نباید اعتماد میان مردم و پزشکان را خدشه‌دار کنند. چرا که اعتماد عنصر اصلی درمان بیماران است و امروز نیاز به تلفیق روابط بین پزشک و بیمار داریم.

وی افزود: رسانه‌ها نباید مشکلات اندک مرتبط با اخلاق پزشکی را بزرگ‌نمایی کنند. این مسئله و هجمه به پزشکان ابتدا به ضرر مردم و نظام سلامت است. بنابراین باید تلاش کنیم هجمه به گروه پزشکان وارد نشود.

زالی در خصوص پرستاران نیز گفت: پرستاران از همکاران خدوم ما هستند که باید کمک شود مشکلات آنها رفع شود. حجم کار آنها زیاد و تعداد نیروی انسانی در این زمینه اندک است.

وی افزود: اخلاق پرستاری و مبانی آن زودتر از اخلاق پزشکی شکل گرفته و به موضوع اخلاق در حوزه پرستاری بسیار توجه شده است.

 

پایان پیام/

پیوندک: http://iranMD.com/XAPBz

برچسب‌ها, , , ,

ایران پزشک