رسیدگی سامانه بهداشت ۱۹۰ به ۲۴۵۹۳ تماس و شکایت مردمی در طرح سلامت نوروزی

۱۳۹۶/۰۱/۱۶ در ۱۸:۴۵

رییس سامانه بهداشت ١٩٠ گفت: از آغاز برنامه سلامت نوروزی از ابتدای اسفند ماه ۱۳۹۵ تا  ۱۳ فروردین ۱۳۹۶، تعداد ۲۴۵۹۳ تماس تلفنی و شکایت مطرح شد که تاکنون به ۹۴ درصد از کل شکایات رسیدگی شده و شش درصد در دست اقدام و پیگیری است.

به گزارش ایران پزشک، محراب آقازاده رییس سامانه ۱۹۰ در این باره اظهار کرد: ۸۶۱۹ تماس مربوط به مسائل بهداشتی منجر به ثبت شکایت در سامانه بهداشت ۱۹۰ شد و بیش از ۱۵۹۷۴ تماس به مبادی ذیربط و سازمان‌های برون‌بخشی و درون‌بخشی ارجاع و راهنمایی شده است.

وی افزود: تاکنون به ۹۴ درصد از کل شکایات رسیدگی شده و شش درصد در دست اقدام و پیگیری است.

آقازاده ادامه داد: از مجموع شکایات رسیدگی شده، ۱۸ درصد با نتیجه رفع نقص، ۱۵ درصد با نتیجه معرفی متخلفین به مراجع قضایی، ۲۵ درصد با صدور اخطار کتبی و چهار درصد با نتیجه معدوم سازی ۴۷۳۰ کیلوگرم کالای آسیب رسان و مواد غذایی غیر بهداشتی مختومه شده است.

وی اظهار کرد: بیشترین شکایات ثبت شده به ترتیب در دانشگاه‌های علوم پزشکی مشهد ۱۵ درصد، شهید بهشتی ۱۱ درصد، ایران ۱۰ درصد، شیراز ۹ درصد و اصفهان ۸ درصد بوده است.

رییس سامانه بهداشت ۱۹۰ گفت: کثرت شکایات در اصناف مختلف به ترتیب امکنه مسکونی ۱۱ درصد، اغذیه فروشی و ساندویچ و پیتزا ۱۰ درصد، سلف سرویس و رستوران ۱۰ درصد و نانوایی ۹ درصد، بقالی و سوپرمارکت ۸ درصد و از نظر جنسیت تماس گیرندگان نیز ۷۲ درصد مرد و ۲۸ درصد زن بوده‌اند.

آقازاده گفت: بیشترین نوع درخواست و مشکلات بهداشتی عبارت است از عرضه مواد غذایی سنتی فاسد، عرضه مواد غذایی بسته بندی شده فاسد و فاقد تاریخ معتبر، دفع غیر بهداشتی فاضلاب، انجام فعالیت غیر مجاز (مانند تهیه و بسته بندی مواد غذایی، تاتو و … )، استفاده از مواد اولیه فاقد کیفیت مناسب، وجود جسم خارجی در مواد غذایی صنفی سنتی، عدم رعایت بهداشت دست‌ها، عدم رعایت شرایط بهداشتی نگه داری مواد غذایی و عرضه قلیان در مراکز فاقد مجوز.

وی افزود: از اطلاعاتی که از نظرسنجی مردمی به صورت تلفنی از تماس گیرندگان محترم با سامانه بهداشت ۱۹۰ به دست آمده تاکنون مشخص شده که ۹۶ درصد تماس گیرندگان از نحوه رسیدگی به شکایات رضایت دارند و چهار درصد ناراضی بودند که شکایات آنان جهت رسیدگی مجدد به دانشگاه‌های ذیربط ارجاع شد. در بررسی به عمل آمده از اخبار ثبتی در مدت مشابه سال‌های ۹۴ و ۹۵ مشخص شد که نسبت به سال ۹۵ به میزان ۳۴ درصد و نسبت به سال ۹۴ به میزان ۷۶ درصد افزایش تماس حاصل شده که این نشان از اعتماد مردم به این سامانه در رسیدگی مناسب به اخبار و شکایات آنان است.

آقازاده در پایان گفت: این سامانه ضمن تشکر از بازرسان دانشگاه‌های علوم پزشکی سراسر کشور که به صورت شبانه روزی در حال بازرسی و رسیدگی به شکایات مردمی هستند، از عموم هموطنان تقاضا دارد به محض رویت هر گونه تخلف بهداشتی، مورد را فورا به سامانه شبانه‌روزی بهداشت ۱۹۰ اطلاع دهند و مطمئن باشند به اخبار و شکایات آنان در اسرع وقت و با حساسیت خاص رسیدگی و نتیجه به صورت تلفنی به آنان اعلام خواهد شد.

پایان پیام/

پیوندک: http://iranMD.com/MnaCr

برچسب‌ها, , , ,

ایران پزشک