وزیر بهداشت در همایش روز جهانی سلامت مطرح کرد:

رشد ۲ برابری افسردگی در ایران طی ۲۶ سال گذشته

۱۳۹۶/۰۱/۲۰ در ۱۸:۳۸

وزیر بهداشت با بیان این‌که در کشور ما زنان نسبت به مردان بیشتر مبتلا به افسردگی می‌شوند و هم‌اکنون این اختلالات ۵۰ درصد رشد داشته، گفت: مردم قربانی تصمیمات نادرست بعضی از مجموعه‌های سیاست‌گذاری هستند و امروزه متاسفانه آن‌چه می‌بینیم در مسیر ناامیدی است. ملتی که امیدوار نباشد نیازی به تلاش و حرکت نمی‌بید.

به گزارش ایران پزشک به نقل از فارس، سید حسن هاشمی، وزیر بهداشت در همایش روز جهانی سلامت گفت: امروزه همه می‌دانیم که سلامت تنها بحث جسم را شامل نمی‌شود و سلامت روان نیز یکی از اهداف مهم در همه کشورهاست.

وی افزود: متأسفانه علاوه بر عوامل ژنتیکی، عوامل بسیار دیگری همچون بیکاری، از دست دادن عزیزان، تصادفات، سوء مصرف مواد منجر به افزایش اختلالات روانی می‌شود و روی افسردگی اثرگذار هستند.

وزیر بهداشت ادامه داد: نوجوانان و جوانان گاه به دلیل شکست‌های متعدد در زندگی دچار افسردگی می‌شوند و جامعه ما اکنون مملو از این مشکلات است، اما متاسفانه گاهی سیاستمداران چشم را بر مسائل می‌بندند و تنها مشکلات را اضافه می‌کنند. زنان در سنین باروری و ماه‌های اول باروری همچنین افراد بالای ۶۰ سال از گروه‌های آسیب‌پذیر و در معرض افسردگی هستند.

هاشمی بیان کرد: نباید سیاه‌نمایی کنیم؛ ما در کشور مشکلات‌مان در زمینه افسردگی و اختلالات روانی کم نیست، اما از طرفی هم این مشکلات زیاد و غیر قابل اصلاح نیستند.

وزیر بهداشت تصریح کرد: اختلالاتی که در روابط شخصی به وجود می‌آید همچنین بی‌رغبتی به کار و زندگی، گوشه‌گیری و پرخاشگری همگی در شیوع اختلالات افسردگی اثرگذار هستند. در کشور ما زنان نسبت به مردان بیشتر مبتلا به افسردگی می‌شوند و هم‌اکنون این اختلالات ۵۰ درصد رشد داشته؛ یعنی می‌توان گفت در ایران افسردگی در طول ۲۶ سال گذشته ۲ برابر شده است.

هاشمی اظهار کرد: در منطقه وضعیت ما از لحاظ افسردگی شدید نسبت به دیگر کشورها نامناسب‌تر است. براساس نتایج یک مطالعه شهرهای تهران، فارس، اصفهان و چهارمحال و بختیاری به ترتیب بیشترین درصد افسردگی عمیق را دارند.

وزیر بهداشت افزود: خودکشی یکی از مسائل مرتبط با افسردگی است و طبق یک آمار از سال ۱۹۹۰ تا به امروز خودکشی شیب کمتری را داشته است.

هاشمی گفت: بسیاری از بیماران افسرده از مشکل خود مطلع نیستند. متاسفانه صدا و سیما که قرار است یک دانشگاه باشد کمتر در خدمت این مسائل است و بیشتر در خدمت مسائل سیاسی است.

وزیر بهداشت ادامه داد: یکی دیگر از موضوعات مرتبط با افسردگی، شهرنشینی است. مهاجرت گسترده مردم از روستا به شهر و تغییر سبک زندگی مهم‌ترین آسیب‌های روحی و روانی را ایجاد می‌کند و حاشیه‌نشینان به مراتب وضع بدتری دارند.

هاشمی بیان کرد: بدرفتاری در صحنه اجتماعی و سیاسی نیز باعث تشدید مشکلات افسردگی و روانی می‌شود و یکی از رفتارهایی که در چند وقت گذشته بسیار شاهد بودیم تخریب جامعه پزشکی بود. بسیاری از تریبون‌های رسمی در جهت ایجاد نفرت بینن مردم و جامعه پزشکی تلاش کردند و همه این‌ها در حالی بود که گمان می‌کردند در حال خدمت‌رسانی هستند.

وزیر بهداشت افزود: به جامعه القا می‌شود که برای رسیدن به رفاه باید فاصله زیادی طی کرد؛ اشتباهی که امروزه در مجموع رسانه‌های کشور تبلیغ می‌شود. هم‌اکنون مردم برای داشتن روان‌پزشک و روان‌شناس دچار تردید هستند که رسانه نتوانسته نگاه درست را ایجاد کند.

وی ادامه داد: مردم قربانی تصمیمات نادرست بعضی از مجموعه‌های سیاست‌گذاری هستند و امروزه متاسفانه آن‌چه می‌بینیم در مسیر ناامیدی است و ملتی که امیدوار نباشد نیازی به تلاش و حرکت نمی‌بیند. متأسفانه نکات کاستی را چند برابر تبلیغ می‌کنیم و جامعه را به ۲ بخش خیر و شر تقسیم می‌کنیم.

پایان پیام/

پیوندک: http://iranMD.com/9pwA0

برچسب‌ها, , ,

ایران پزشک