رییس جامعه پزشکان متخصص داخلی:

رعایت اصول اخلاق پزشکی بر تمام جامعه پزشکی ضروری است

۱۳۹۶/۰۲/۲۵ در ۱۵:۱۱

رییس جامعه پزشکان متخصص داخلی ایران با بیان این‌که طرح تحول سلامت یکی از بهترین طرح‌های دولت یازدهم بود، گفت: این طرح به علت مشکلات سازمان‌هاى بیمه‌گر و بودجه دچار مشکلاتى شد که امیدواریم با همکارى سازمان‌هاى بیمه‌گر مشکلاتش حل شود و با قوت ادامه یابد.

به گزارش خبرنگار ایران پزشک، ایرج خسرونیا در مراسم افتتاحیه بیست و هشتمین کنگره سالیانه جامعه پزشکان متخصص داخلی ایران که در مرکز همایش‌های رازی برگزار می‌شود، گفت: رعایت اصول اخلاق پزشکی برای تمام جامعه پزشکی ضروری است و ما باید راحتی بیماران را فراهم کرده و ضمن محترم شمردن شئونات پزشکی، بتوانیم ارزش حرفه پزشکی را حفظ کرده و از رفتن به دادگاه‌ها جلوگیری کنیم.

وی افزود: جامعه پزشکى نباید اخلاق پزشکى را فراموش کند، اما متاسفانه در دوره‌هاى آموزشى چندان به این موضوع توجه نمى‌شود. در حالی که امروزه اخلاق پزشکى با پیشرفت علم گره خورده و اخلاق یکى از مکاتب پزشکى محسوب مى‌شود و در تمامى جوامع بر اخلاق گرایى جامعه پزشکى تاکید شده است.

خسرونیا با بیان این‌که در کنگره امسال سعى شده علاوه بر مطرح کردن مطالب علمى به مشکلات صنفى جامعه پزشکى نیز پرداخته شود، اظهار کرد: متاسفانه در بعضی از دانشگاه‌های علوم پزشکی، رزیدنت داخلی را به اتاق آندوسکوپی راه نمی‌دهند. مشکلات موجود باعث شده پزشکان متخصص داخلی به بازرسی کل کشور و دیوان عدالت اداری پناه ببرند، گرچه اطمینان داریم که این وظیفه سازمان نظام پزشکی است که مشکلات پزشکان را حل کند.

رییس جامعه پزشکان متخصص داخلی با انتقاد از کسانی که در لباس دوست، تیشه به ریشه جامعه پزشکی می‌زنند، بیان کرد: بهتر است در مسیر خدمت به مردم و بیماران، این افراد را بهتر بشناسیم.

خسرونیا در ادامه صحبت‌هایش به طرح تحول سلامت نیز اشاره و اظهار کرد: طرح تحول سلامت که بهترین طرح دولت بود به علت مشکلات سازمان‌هاى بیمه‌گر و بودجه دچار مشکلاتى شد که امیدواریم با همکارى سازمان‌هاى بیمه‌گر مشکلاتش حل شود و طرح تحول سلامت با قوت ادامه یابد.

وی مشکل تعرفه‌های پزشکی را نیز یکی دیگر از مشکلات جامعه پزشکی دانست و گفت: امیدواریم عدد تعرفه به عدد اصلى خود برسد. با نگاهى به کشورهاى پیشرفته مى‌بینیم که هر ساله جلساتى براى تعیین تعرفه تشکیل نمى‌شود و طبق کتاب کالیفرنیا این تعرفه را تعیین مى‌کنند؛ البته این کتاب به وزارت بهداشت تحویل داده شد، اما مورد استفاده قرار نگرفت.

رییس جامعه پزشکان متخصص داخلی، یکى دیگر از مشکلات پزشکان را پرداخت مالیات دانست و گفت: ما با پرداخت مالیات مخالف نیستیم و هر کسى باید مالیات پرداخت کند، اما چه کسى این قانون را نوشته که با بالا رفتن سن باید مالیات بیشترى پرداخت شود و چه کسى باید با این موضوع برخورد کند. براى اولین بار مى‌بینیم که رفتن به کنفرانس خارج از کشور یا انجام جراحى در خارج از کشور در پرونده مالیاتى پزشکان درج مى‌شود.

پایان پیام/

پیوندک: http://iranMD.com/ysKmu

برچسب‌ها, , , , , , , ,

ایران پزشک