رعایت ضوابط در عرضه دستگاه‌های پزشکی خانگی

۱۳۹۴/۱۱/۰۵ در ۱۱:۰۰

سجادی

عرضه صحیح دستگاه‌های پزشکی که در منزل مورد استفاده قرار می‌گیرند، نظیر دستگاه‌های تست قند خون، فشارسنج، دماسنج و غیره به شرط این‌که همراه با ارائه آموزش‌های مناسب و مکفی باشد، می‌تواند مسیر پیش‌گیری از بروز عوارض بیماری‌های مزمن همچون دیابت را هموار سازد.

به گزارش ایران پزشک به نقل از فارس، سید مهدی سجادی، دبیر انجمن داروسازان ایران با اشاره به این نکته که کیفیت عرضه و فروش دستگاه‌های پزشکی و لوازم جانبی آن‌ها حائز اهمیت جدی در تامین سلامت مصرف کنندگان است، اظهار کرد: وسایل پزشکی زمانی کارکرد خوبی دارند که علاوه بر آن‌که فرآیند تولیدشان به خوبی مدیریت شود، فرآیند عرضه و فروش نیز به شکل صحیح مدیریت و همراه با نظارت کافی انجام شود. ضعف نظارت بر فروش می‌تواند منجر به وفور کالاهای تقلبی، ارائه راهنمایی‌های ناقص و گاه گمراه‌کننده، عرضه دستگاه‌های آسیب دیده در چرخه حمل و نقل و نیز ایجاد فضای رقابتی ناسالم شود. بنابراین به منظور کاهش ریسک بروز آسیب‌های احتمالی، باید عرضه دستگاه‌های پزشکی با کاربری خانگی و لوازم جانبی آن‌ها با رعایت ضوابط و قوانین خاصی صورت گیرد.

سجادی افزود: اولویت داشتن پیش‌گیری بر درمان، کاهش عوامل خطر و افزایش سطح حفاظت کننده‌های سلامت، از جمله اصول سیاست‌های کلی سلامت هستند که فروردین ماه سال گذشته از سوی مقام معظم رهبری ابلاغ شد و هر یک به نوعی و از یک زاویه دید خاص مطالبه کننده برنامه عملیاتی ویژه‌ای برای تحقق هدف بزرگی با محوریت ارجحیت پیش‌گیری بر درمان است.

 

پایان پیام/

پیوندک: http://iranMD.com/jhyMZ

برچسب‌ها, , , , , , , ,

ایران پزشک