در گفت‌وگو با ایران پزشک مطرح شد:

رقابت داروی داخلی کنترل ام اس با نمونه خارجی

۱۳۹۷/۰۲/۳۱ در ۱۴:۵۶

مدیرعامل شرکت داروسازی توفیق دارو با اشاره به صادرات داروی گلاتیرامر استات به کشور ترکیه، گفت: بیش از ۲۰ میلیون دلار ارزآوری توسط این دارو انجام می‌شود و ۲۰ میلیون دلار نیز از محل صادرات به ترکیه ارزآوری خواهیم داشت.

یعقوب حقیقت نیا در گفت‌وگو با خبرنگار ایران پزشک درباره داروی گلاتیرامر استات برای کنترل بیماری MS و تولید مشترک آن با کشور ترکیه گفت: این دارو، داروی موثر برای ام اس است که از سال ۱۳۹۰ دانش فنی آن تکمیل شد. برند اصلی این دارو متعلق به یک شرکت اسراییلی بود و به علت تحریم بودن از طرف آن شرکت، حتی یک عدد از این دارو وارد کشور ما نشد.

وی افزود: انتقال تکنولوژی و تولید مشترک آن را در داخل کشور با یکی از شرکت‌های تولیدی انجام دادیم و امسال وارد بازار ترکیه نیز می‌شود.

حقیقت نیا درباره ارزآوری این دارو نیز بیان کرد: بیش از ۲۰ میلیون دلار ارزآوری توسط این دارو انجام می‌شود و ۲۰ میلیون دلار نیز از محل صادرات به ترکیه ارزآوری خواهیم داشت.

وی با بیان این‌که شرکت توفیق دارو یکی از بزرگ‌ترین شرکت‌های دانش بنیان کشور است و از نیروهای متخصص بهره می‌گیرد، اظهار کرد: بیش از ۳۰ نفر پی اچ دی در این شرکت مشغول به کار هستند. با تکیه بر نیروی انسانی و متخصص داخلی توانستیم ماده موثر این دارو را تولید کنیم. البته همواره از تجربه‌های دیگران استفاده می‌کنیم و از مقاله‌های خارجی و داخلی نیز استفاده کردیم.

مدیرعامل شرکت داروسازی توفیق دارو با بیان این‌که ماده موثر این دارو و فرمولاسیون گلاتیرامر توسط توفیق دارو به دست آمد و این دارو تولید شد، در مورد تکنولوژی دارو گفت: چند سال است که ماده موثره این دارو در داخل تولید می‌شود و این تکنولوژی در توفیق دارو ماندگار و بهینه سازی شده و در حال حاضر یک تکنولوژی بومی محسوب می‌شود.

وی با بیان این‌که اثردهی دارو نیز قابل مقایسه با برندهای خارجی است، اظهار کرد: صادرات این دارو از ترکیه شروع شده و موافقت‌های اولیه برای ورود به بازار CIS نیز گرفته شده است. با اتکا به نیروی متخصص داخلی روز به روز می‌توانیم پیش‌رفت بیشتری داشته باشیم و امیدواریم نمونه‌های جدید از داروهای دیگر با فرمولاسیون جدید وارد بازار شود.

پایان پیام/

پیوندک: http://iranMD.com/z6JgE

برچسب‌ها, , , , , , , , , , , , , ,

ایران پزشک