شوالیه پخش ایران؛

رقابت ناسالم عامل رکود در صنعت پخش است

۱۳۹۵/۰۶/۰۱ در ۰۸:۴۰

تولید ملی از جمله مباحثی است که طی چند سال اخیر به ویژه پس از بیانات رهبری پیرامون حمایت از آن با دقت بیشتری دنبال شد و کمک به تولیدات داخلی و فراهم کردن بازار فروش در صدر اقدامات وزارت‌خانه‌ها و نهادهای مرتبط قرار گرفت. رسیدن به هدفی همانند حمایت از تولید داخل، نیاز به تولید خوب و با کیفیت برای شناخته شدن دارد و در نتیجه بیش از هر چیز، توزیع و پخش عالی و با قدرت از مهم‌ترین ابزارهای رسیدن به این هدف است. کسب سهم بیشتری از بازار، نیازمند بازاریابی و فروش با قدرت است. در واقع این بحث به قدری با اهمیت است که برای آن کنفرانسی با حضور افراد با قدرت این حوزه برگزار و آخرین دستاوردهای این صنعت بررسی و به اشتراک گذاشته می‌شود. از بُعد سلامت، صنعت پخش و توزیع می‌تواند به بهبود عملکرد صنایع تولیدی در حوزه بهداشت و درمان از جمله توزیع دارو و تجهیزات ختم شود و مشکلات این حوزه را نیز برطرف کند.

به گزارش خبرنگار پایگاه خبری ایران پزشک، محمد اسماعیل قدس، شوالیه پخش ایران است. کسی که سال‌هاست یکی از قدرتمندترین شرکت‌های توزیع را اداره می‌کند و در کنار آن رییس هیئت مدیره کارخانه کدبانو است که محصولات دلپذیر را تولید می‌کند. وی سال ۶۳ پس از ۱۱ سال سابقه و با سمت مدیریت فروش شرکت مینو، ترجیح داد به دنبال کسب و کار خود برود و کار پخش را با توزیع محصولات لبنی تولید شده در شرکت شیر پاستوریزه ایران آغاز کرد. به گفته خودش پس از ۹ سال توزیع محصولات شیر پاستوریزه، نیاز به تولید محصولی اختصاصی باعث شد که به همراه شرکایش، کارخانه نه چندان مشهور کدبانو را خریداری کند. پس از چند سال با تبدیل شدن برند دلپذیر به نامی شناخته شده و با توزیع موفق آن، قدس به عنوان شوالیه توزیع ایران معرفی شد.

او درباره مشکلات صنعت پخش گفت: بزرگ‌ترین مشکل این است که شرکت‌های پخش کارهای متفاوتی انجام می‌دهند و علت این مشکل، رکود اقتصاد است. رونق در این است که تقاضا بیش از عرضه باشد، اما اکنون در شرایط مقابل آن یعنی رکود هستیم.

قدس ادامه داد: همین موضوع باعث رقابت غلطی بین شرکت‌های پخش شد و حالتی ایجاد شد که همه فکر می‌کنند اگر با تخفیف بیشتر وارد مغازه شوند، سهم بیشتری از بازار دریافت خواهند کرد.

رییس هیئت مدیره شرکت پخش پگاه با اشاره به این‌که خودش برای حل این مشکل، راه حل مصرف‌کننده را بر گزیده، گفت: البته این موضوع به معنی نادیده گرفتن مغازه‌دار نیست.

قدس در پاسخ به خبرنگار پایگاه خبری ایران پزشک درباره شعار شرکت دلپذیر که تن سالم و دل خوش است و اهمیت سلامت واقعی محصولات گفت: بخشی از موضوع این است که آیا کالای سالم تولید می‌کنیم یا خیر. بخشی دیگر این است که آیا مواد اولیه، استانداردهای تولید، فرمول‌های ساخت، آزمایشگاه، قرنطینه، نحوه نگهداری، رسیدن تا دست مصرف‌کننده و غیره را هم رعایت می‌کنیم یا خیر. ما همه این موارد را رعایت می‌کنیم و جزو شرکت‌هایی هستیم که سالانه از ما تقدیر می‌شود. بخش دیگر این است که کالای ما مضر جامعه است یا نه .برای مثال درباره تولید سس‌های مختلف یا مرباها، فکر می‌کنم انسان‌ها خودشان باید تصمیم بگیرند. وقتی روی کالا، میزان کالری، چربی و غیره نوشته می‌شود، دیگر مسئولیت مصرف آن با ما نیست. بلکه وزارت بهداشت باید برای مردم فرهنگ استفاده را آموزش دهد. مردم باید مارک‌های معروف بخرند و فرمول تغذیه روی محصولات را هم بخوانند. ما همه استانداردها را رعایت می‌کنیم، اما اختیار مصرف کالا با مصرف‌کننده است.

وی ادامه داد: بالاترین ارقام سس دنیا و معروف‌ترین مارک‌های سس مایونز و کچاپ در امریکا تولید می‌شود. سرانه مصرف ما یک پنجاهم آمریکایی‌ها هم نیست.

قدس درباره این‌که آیا تولید محصولات رژیمی برای کارخانه‌دارها به صرفه است و آیا این محصولات بازار دارند، گفت: ما اولین شرکتی بودیم که ۲۰ سال پیش مربای بدون قند تولید کردیم، اما اصلا استقبال نشد. در حال حاضر سس کم چرب داریم که اصلا از آن استقبال نمی‌شود. حتی اولین شرکتی بودیم که سس امگا ۳ داشتیم و بعد از مدتی به دلیل عدم استقبال آن را حذف کردیم. فرهنگ جامعه ما با محصولات رژیمی اصلا رابطه خوبی ندارد. کار ما تولید است و سازمان‌های دیگری باید برنامه‌ریزی کنند و آموزش بدهند.

وی در پایان درباره شرکت متبوعش گفت: این‌جا فقط یک شرکت پخش نیست، بلکه دانشگاه صنعت پخش پگاه است. همیشه در کنفرانس‌های مختلف که از من دعوت شده، سخنرانی کردم. مقاله نوشتم و هر کاری که می‌شد انجام دادم. از طرفی انجمن درست کردیم و آیین‌نامه لازم را هم نوشتیم. جلسه‌های متعددی با وزارت بازرگانی و وزارت بهداشت و غیره گذاشتیم. یعنی هر کاری که از دستمان بر می‌آمد برای صنعت پخش انجام دادیم تا این صنعت زنده بماند.

پایان پیام/

پیوندک: http://iranMD.com/55SwM

برچسب‌ها, , ,

ایران پزشک