به مناسبت روز جهانی ایدز

روبان قرمزها امسال شعار پیشگیری، تشخیص زود هنگام و درمان سر می‌دهند

۱۳۹۵/۰۹/۱۱ در ۱۴:۱۶

ایدز یکی از بزرگ‌ترین مشکلات سلامت عمومی به ویژه در کشورهای کم درآمد است. بیماری مهلکی که در سال ۲۰۱۵ میلادی، جان حدود ۱/۱ میلیون نفر را گرفت.

به گزارش خبرنگار ایران پزشک، اول دسامبر به عنوان روز جهانی ایدز نام‌گذاری شده است. شعال امسال این روز، «مهار همه‌گیری اچ آی وی با اطلاع‌رسانی، پیشگیری، تشخیص زود هنگام، درمان و حمایت از مبتلایان» است.

سال‌ها از شناسایی اولیه این ویروس در جهان می‌گذرد و شاید همه ما آن را روبان قرمز بشناسیم. روبانی که به عنوان نماد بین‌المللی آن انتخاب شده و یکی از اهدافش حمایت از افراد مبتلا به اچ آی وی است. این روبان در سال ۱۹۹۱ میلادی توسط گروهی ۱۲ نفره از هنرمندان یک موسسه هنری در نیویورک طراحی شد. گروهی که شامل عکاسان، نقاشان، فیلم‌سازان و طراحان صحنه و لباس بود.

در آن زمان بسیاری از مبتلایان به اچ آی وی، مشکل خود را از دیگران مخفی نگاه می‌داشتند و یکی از اهداف اولیه طراحی روبان قرمز دقیقا همین بود که مردم به گفت‌وگو در مورد این بیماری ترغیب شوند. این گروه از هنرمندان با انتخاب این نماد می‌خواستند درد و مشکلات بیماران مبتلا به ایدز را برای سایر افراد جامعه به ساده‌ترین شکل ممکن تعریف و تصویر کنند. در نتیجه بعد از طراحی این نماد، خودشان آن را در بین دوستان و آشنایان و مراسم و برنامه‌های مختلف توزیع کردند. به مرور و بعد از گذشت سال‌ها، بسیاری از بازیگران و افراد مشهور، این نماد را روی لباس خود نصب کردند.

ریشه روبان قرمز را می‌توان از روبان زرد دانست. روبانی که برخی از خانواده‌های سربازان آمریکایی بر سر در خانه خود نصب می‌کردند و نشانه امیدواری برای دیدار دوباره سربازان با خانواده‌های‌شان بود.

امروزه برخی شرکت‌های مردم‌نهاد در سراسر جهان با تهیه و تولید این روبان و فروختن آن‌ها، هزینه حاصل را خرج بیماران مبتلا به ایدز می‌کنند.

پایان پیام/

پیوندک: http://iranMD.com/UZ661

برچسب‌ها, , , ,

ایران پزشک