روشی جدید برای درمان هپاتیت بی

۱۳۹۷/۰۲/۳۰ در ۲۱:۴۶

کبد

مطالعات محققان سوئدی و آلمانی نشان می‌دهد ایجاد وقفه در درمان هپاتیت B، ظرفیت سلول‌های ایمنی را برای نابودی ویروس هپاتیت افزایش می‌دهد.

به گزارش ایران پزشک، هپاتیت B مزمن یا CHB بر اثر ویروس هپاتیت B به وجود می‌آید و در حال حاضر ۲۵۰ میلیون نفر در سراسر جهان به آن مبتلا هستند. محل عفونت این ویروس در کبد است و بیماران مبتلا مستعد سیروز کبدی و سرطان کبد می‌شوند.

شایع‌ترین داروها برای درمان این عارضه Nucleoside/nucleotide analogues NAs هستند؛ ولی این روش درمانی فقط ویروس را سرکوب می‌کند و به ندرت منجر به ریشه کنی عفونت می‌شود و همین امر درمان را با مشکل مواجه می‌کند.

بر اساس گزارش پایگاه خبری مدیکال ساینس، مطالعات جدید محققان موسسه کارولینسکا در سوئد و مدرسه پزشکی هانوور در آلمان نشان می‌دهد یک روش برای ریشه کنی کامل بیماری، ایجاد وقفه در درمان NA است. محققان با بررسی ۱۵ بیمار مبتلا دریافتند ایجاد وقفه در درمان با استفاده از NA، ظرفیت سلول‌های ایمنی را برای نابود کردن ویروس هپاتیت به میزان قابل توجهی افزایش می‌دهد. در واقع این روش سبب می‌شود سیستم ایمنی تجدید قوا کند. البته این مطالعه نیازمند بررسی بیشتر است.

به التهاب کبد هپاتیت گفته می‌شود. تاکنون پنج ویروس اصلی هپاتیت شناخته شده که به عنوان هپاتیت نوع A، B، C، D و E شناخته می‌شوند. احتمال سیروز کبدی و سرطان در دو نوع B و C بیشتر است. هپاتیت نوع A و E معمولا بر اثر مصرف آب و غذای آلوده ایجاد می‌شوند. هپاتیت نوع B، C و D معمولا نتیجه تماس با مایعات آلوده بدن هستند.

نتایج این مطالعه در نشریه‌های Hepatology و Infectious Diseases منتشر شده است.

پایان پیام/

پیوندک: http://iranMD.com/z0Tdx

برچسب‌ها, , , , , , , , , , , , ,

ایران پزشک