روغن پالم، از صابون‌سازی تا ممنوعیت ورود به سبد غذایی مردم

۱۳۹۵/۱۲/۰۷ در ۲۲:۲۴

نماینده مردم پیرانشهر در مجلس شورای اسلامی گفت: روغن پالم در کشورهای جهان اول در صنایع صابون‌سازی استفاده می‌شود و مصرف خوراکی آن به علت بالا بودن روغن ترانس و اسید چرب که سبب بروز سرطان و سکته‌های مغزی و قلبی در افراد می‌شود، ممنوع است.

به گزارش ایران پزشک به نقل از باشگاه خبرنگاران، رسول خضری، نماینده مردم پیرانشهر و سردشت در مجلس شورای اسلامی و عضو کمیسیون اجتماعی با اشاره به واردات روغن پالم، گفت: در بحث واردات روغن پالم دو وزارت‌خانه بهداشت و صنعت معدن و تجارت دخیل هستند؛ به طوری‌که وزیر بهداشت میزان واردات آن را ۳۵۰ هزار تن، ولی وزیر صنعت ۷۰۰ هزار تن اعلام کرده است؛ البته به طور کلی در حوزه سلامت وزارت بهداشت صاحب‌نظر است و اختلاف‌نظرهای جدی بین این دو وزارت‌خانه وجود دارد.

وی افزود: کمیسیون مشترک مجلس دهم هم در موضوع واردات پالم اعلام موضع کرده است؛ زیرا این روغن در کشورهای جهان اول در صنایع صابون‌سازی استفاده می‌شود و مصرف آن برای مواد خوراکی ممنوع است.

خضری ادامه داد: روغن ترانس و اسید چرب روغن پالم بالاست و مصرف آن سبب گرفتگی عروق قلب و مغز، سرطان و سکته‌های مغزی و قلبی در افراد می‌شود.

عضو کمیسیون اجتماعی مجلس شورای اسلامی عنوان کرد: طبق ماده ۳۲ برنامه پنجم سیاست‌گذاری سلامت که دبیر آن وزیر بهداشت است، شورای عالی سلامت و امنیت غذایی، وزیر را مکلف به اجرای قوانین حوزه سلامت کرده و در همین راستا میزان مجاز سموم و اسید چرب در غذا با نظارت وزارت بهداشت باید صورت گیرد.

خضری تاکید کرد: مصرف روغن پالم یک زنجیره غذایی بزرگ به حساب می‌آید؛ به طوری‌که ۱۲ وزارت‌خانه و سازمان با آن مرتبط بوده و وزارت بهداشت به عنوان مسئول کیفی و وزارت صنعت مسئول کمی مواد غذایی مختلف از جمله روغن پالم است.

این نماینده مجلس تصریح کرد: طبق سیاست‌های کلی حوزه سلامت که از طرف مقام معظم رهبری ابلاغ شده و طبق بندهای ۴، ۵، ۶ و ۷ قانون، این اختیارات به وزارت بهداشت داده شده تا در خصوص مواد غذایی تولیدات سازمان غذا و دارو اظهار نظر کند.

پایان پیام/

پیوندک: http://iranMD.com/OCfLy

برچسب‌ها, , , , , , , ,

ایران پزشک