رژیم درمانی، رشته‌ای مغفول مانده در وزارت بهداشت

۱۳۹۵/۱۲/۱۸ در ۱۰:۴۴

رییس انجمن تغذیه ایران طی یادداشتی ضمن تبریک روز رژیم درمانگر به بررسی مشکلات کارشناسان تغذیه پرداخت و نوشت: در ایران توجه کمتری از سوی مسئولین خصوصا متولیان وزارت بهداشت به مشکلات کارشناسان تغذیه گردیده است که عدم تحت پوشش بودن خدمات مشاوره تغذیه در بیمه‌ها یکی از مهم‌ترین این موارد است و با وجود پیگیری‌ها و مکاتبات مختلف در همه سطوح  وزارت بهداشت و سازمان‌های بیمه‌گر مغفول مانده است.

به گزارش خبرنگار ایران پزشک، جلال‌الدین میرزای رزاز در این یادداشت که در اختیار ایران پزشک گذاشت، نوشت:

تغذیه یکی از عوامل تاثیرگذار و مهم بر ارتقای سلامت جامعه است. یافته‌های علمی حاصل از پژوهش‌های مختلف در چند دهه اخیر بیانگر سهم تردید ناپذیر و برجسته تغذیه در پیشگیری و درمان بیماری‌هاست. برخلاف دهه‌های گذشته که در بیشتر نقاط دنیا بیماری‌های واگیردار نقش نخست را در مرگ و میر و ناتوانی‌ها داشته است، امروزه در اکثر نقاط دنیا بیماری‌های غیر واگیر به عنوان مشکل عمده جوامع امروزی مطرح هستند. اگرچه وضعیت تغذیه در بروز و شدت بیماری‌های واگیر و غیرواگیر موثر است، ولی نقش آن در بیماری‌های مزمن غیر واگیر مانند بیماری‌های قلب و عروق، فشار خون بالا، دیابت، چاقی، کبد چرب، سرطان و غیره نمایان‌تر است. با توجه به بررسی متون و مقالات علمی در سراسر دنیا از جمله ایران عزیزمان ثابت گردیده است که توجه به تغذیه سالم می‌تواند تا حدود هفتاد درصد از بار بیماری‌ها را کاهش دهد که این می‌تواند انقلابی در کاهش بیماری‌ها در آینده باشد.

همچنین با توجه به اهمیت غذا در رشد و نمو انسان و اثرات زیان‌بار سو تغذیه بر بهداشت و سلامت افراد از یک‌سو و اقتصاد جامعه از سوی دیگر، رشته دانشگاهی علوم تغذیه به منظور تربیت محققین و دانشمندانی که بتوانند با برنامه‌‌ریزی و تحقیق در زمینه علوم غذایی، موجبات ارتقای بهداشت و سلامت جامعه را فراهم آورند، طراحی شده است.

امروزه با گسترش و توسعه علوم، رشته تغذیه بر خلاف تصور و باور عمومی فقط بحث رِژیم‌های چاقی و لاغری نیست و به حدی این رشته رشد کرده و تخصصی گردیده است که از زمان قبل از بارداری تا سنین سالمندی را در برگرفته و به صورت تخصصی و شخص محور برای همه افراد اعم از زن و مرد از قبل از تولد تا سالمندی برنامه دارد، همین‌طور در خصوص پیشگیری و درمان بیماری‌های مختلف در حوزه تغذیه بالینی و نیز برنامه‌های اجتماعی ازدیدگاه تغذیه جامعه به صورت فعال و هدفمند حضور دارد.  هدف از ایجاد این رشته تربیت افرادی است که با احاطه بر آثار علمی و آشنایی با روش‌های پیشرفته تحقیق بتوانند از طریق ارائه راه‌حل‌های مناسب، مشکلات تغذیه‌ای افراد جامعه را برطرف کرده و سطح تندرستی آنان را ارتقا دهند. با توجه به این امر، هر ساله به تعداد افراد علاقمند به تحصیل در دوره‌های کارشناسی، کارشناسی ارشد و دکترای تخصصی علوم تغذیه اضافه می‌شود؛ به طوری که هم‌اینک می‌توان رشته علوم تغذیه را به عنوان یکی از پرطرفدارترین رشته‌های پیراپزشکی در ایران قلمداد کرد.

بی‌شک حضور دانش آموختگان تغذیه در عرصه بهداشت و درمان موجب کاهش شدید خسارات ناشی از بیماری‌های غیر واگیر شده و همچنین فعالیت در عرصه صنعت موجب ادغام دیدگاه بالین و صنعت با هدف سلامت غذایی مردم شده است که شالوده این فعالیت‌ها تولید موادغذایی سالم و منطبق با نیازهای تغذیه‌ای جامعه است. متاسفانه با وجود همه این تاثیرگذاری‌ها، در ایران توجه کمتری از سوی مسئولین خصوصا متولیان وزارت بهداشت به این مقوله گردیده است که عدم تحت پوشش بودن خدمات مشاوره تغذیه در بیمه‌ها یکی از مهم‌ترین این موارد است و با وجود پیگیری‌ها و مکاتبات مختلف در همه سطوح  وزارت بهداشت و سازمان‌های بیمه‌گر مغفول مانده است.

۱۹ اسفند هر سال روزی است که به عنوان روز جهانی رژیم درمان‌گر شناخته شده و  برای تجلیل از فرهیختگان و زحمت کشانی که در نهایت اخلاص  همه توان خود را در این خصوص به کار بسته‌اند در نظر گرفته شده است.

اینجانب این روز فرخنده را به مشاورین و متخصصین سربلند و پر افتخار  جامعه هشت هزار نفری تغذیه در ایران و نیز به دانشجویان عزیزی که در حال تحصیل در رشته تغذیه در مقاطع مختلف بوده و طی سال‌های آینده به عرصه خدمت رسانی وارد می‌شوند صمیمانه تبریک عرض نموده و برای‌شان آرزوی سربلندی، توفیق خدمت و سلامتی از خداوند متعال خواستارم.

پایان پیام/

پیوندک: http://iranMD.com/veGuT

برچسب‌ها, , , , , , , , ,

ایران پزشک