رژیم لاغری دوران بارداری باعث کاهش شیر مادر می‌شود

۱۳۹۵/۰۹/۲۳ در ۰۷:۱۵

یک پزشک مشاور ترویج تغذیه با شیر مادر با تاکید بر این‌که رژیم غذایی در دوران شیردهی باعث کاهش حجم شیر می‌شود، گفت: شیر مادر، خاصیت ایمنی‌زایی برای شیرخوار دارد.

به گزارش ایران پزشک، مژگان مظلوم، پزشک مشاور ترویج تغذیه با شیر مادر در برنامه «فراسو» شبکه رادیویی سلامت با بیان این‌که مزایای تغذیه با شیر مادر به سه دسته مزایای شیر مادر برای شیرخوار، خود مادر و برای خانواده و جامعه تقسیم می‌شود، گفت: شیر مادر غذای کامل است و می‌تواند تا ۶ ماهگی برای شیرخوار کافی باشد. شیر مادر حاوی آب، چربی، پروتئین، کربوهیدرات و بسیاری از املاح و ریز مغذی‌های مورد نیاز نوزاد است.

این پزشک مشاور ترویج تغذیه در ادامه با بیان این‌که شیر مادر خاصیت ایمنی‌زایی برای شیرخوار دارد و این خاصیت تا دو سالگی برای شیرخوار اهمیت دارد، اظهار کرد: از مزایای تغذیه با شیر مادر برای خود مادر می‌توان به کاهش وزن بعد از زایمان اشاره کرد.

مظلوم با تاکید بر این‌که مادران شیرده اگر زیاد مواد خوراکی مصرف کنند چاق می‌شوند، گفت: به طور طبیعی چربی‌هایی که ضمن بارداری در بدن مادر ذخیره می‌شود، ضمن شیردهی به نوزاد استفاده می‌شود و مادر به وزن طبیعی قبل از بارداری می‌رسد.

وی ادامه داد: اگر هم رژیم غذایی در دوران شیردهی داشته باشند، باعث کاهش حجم شیر می‌شود. همچنین این کار باعث ورود موادی به داخل شیر مادر می‌شود که برای شیرخوار مضر است. همچنین شیر مادر سبب پیشگیری از سرطان رحم و پستان می‌شود.

این پزشک مشاور ترویج تغذیه با بیان این‌که ۹۰ تا ۹۵ درصد مادران با شیردهی مشکلی ندارند، تاکید کرد: البته موفقیت مادر در گرو حمایت‌های مراقبین مرکز بهداشتی درمانی، حمایت از طرف پزشک معالج و حمایت از طرف خانواده آن‌هاست.

مظلوم در ادامه با بیان این‌که ۴ تا ۵ درصد و حداکثر ۱۰ درصد مادران قادر به شیردهی نیستند، تاکید کرد: در این افراد ممکن است سینه کوچک باشد و حتی در دوران بارداری هم رشد نکرده باشد.

وی ادامه داد: وجود برخی بیماری‌ها در مادران باعث می‌شود مادر قادر به شیردهی نباشد.

این پزشک مشاور ترویج تغذیه در پاسخ به این پرسش که بهتر است تا چند سالگی، تغذیه کودک از شیر مادر باشد، اظهار کرد: دو سال یا بیشتر؛ هیچ تاکیدی نیست کودک پایان دو سالگی از شیر گرفته شود.

پایان پیام/

پیوندک: http://iranMD.com/TZMyb

برچسب‌ها, , , , , ,

ایران پزشک