چالش زباله‌های بیمارستانی دنباله‌دار است

زباله بیمارستانی سالم است یا عفونی؟

۱۳۹۵/۰۷/۱۱ در ۱۵:۵۹

رییس گروه بهداشت محیط و مدیریت پسماند و مرکز سلامت محیط و کار وزارت بهداشت مطرح کرد که در صورت مدیریت مناسب و تفکیک خوب، حدود ۷۵ الی ۹۰ درصد پسماند بیمارستان‌ها مانند زباله‌های عادی خواهد بود.

به گزارش پایگاه خبری ایران پزشک، برنامه مناظره رادیو گفت‌وگو با موضوع پسماندهای بیمارستانی و فناوری‌های نوین و با حضور فریبا ملک محمدی، رییس گروه بهداشت محیط و مدیریت پسماند مرکز سلامت محیط و کار وزارت بهداشت، همایون رضا مدنی، مشاور مدیرعامل سازمان مدیریت پسماند و زهرا ریاضی، دبیر کمیته سلامت شورای اسلامی شهر تهران و مشاور کمیسیون سلامت و محیط زیست به روی آنتن رفت.

فریبا ملک محمدی در ابتدا با بیان این‌که مردم فکر می‌کنند هر زباله‌ای که در بیمارستان تولید می‌شود، خطرناک است، گفت: اگر به مستندات علمی و سازمان جهانی بهداشت اشاره کنیم، می‌بینیم که همه زباله‌های بیمارستانی خطرناک نیستند و نباید از آن‌ها فرار کنیم.

وی ادامه داد: یک سری زباله‌ها از فرایند عادی بیمارستان مانند زباله‌های بخش‌های اداری و بیمارستان تولید می‌شود که همانند زباله منازل است و خطری از نظر انتقال بیماری ندارد و مدیریت آن نیز باید مانند زباله‌های عادی باشد. همچنین گلی که برای عیادت بیمار می‌برند یا غذایی که برخی بیماران می‌خورند نیز از همین دسته است.

رییس گروه بهداشت محیط و مدیریت پسماند مرکز سلامت محیط و کار وزارت بهداشت گفت: اگر مدیریت مناسبی در بیمارستان اعمال شود و تفکیک به خوبی اجرا شود، حدود ۷۵ الی ۹۰ درصد پسماندی که در بیمارستان تولید می‌شود، پسماند خانگی و باقی آلودگی‌ها، پسماند پزشکی ویژه است. ۱۵ درصد از این پسماند باقی‌مانده، پسماند عفونی است که خطرناک بوده و مدیریت ویژه‌ای نیاز دارد. حدود یک درصد پسماند تیز و برنده است که باز هم مخاطرات خاص خودش را دارد. سه درصد پسماند شیمیایی و حدود یک درصد نیز پسماند رادیو اکتیو یا ظروف تحت فشار هستند.

وی تاکید کرد: آن‌چه که اهمیت دارد و باید در بیمارستان انجام شود، تفکیک پسماند است که باید در مبدا و در ظروف مخصوص و همچنین کیسه‌ها و رنگ‌های مخصوص صورت بگیرد.

در ادامه زهرا ریاضی، دبیر کمیته سلامت شورای اسلامی شهر تهران ضمن تایید مباحث علمی مطرح شده، گفت: در بخش‌های بیمارستان، تصور این است که آلوده‌ترین بخش، بخش عفونی است و سی سی یو بخش غیرعفونی است، ولی واقعیت این نیست؛ گاهی مریض عفونی نیز دچار بیماری قلبی می‌شود و در سی سی یو بستری می‌شود.

وی تاکید کرد: در این خصوص باید مدیریت صحیحی صورت بگیرد، اما متاسفانه ضعف مدیریت به گونه‌ای است که به جای این‌که ۷۰ درصد زباله‌های بیمارستانی از نوع زباله خانگی باشد تبدیل به پسماند خطرناک می‌شود.

دبیر کمیته سلامت شورای اسلامی شهر تهران با اشاره به زباله‌های عفونی بیمارستان‌ها ادامه داد: با ترکیب زباله ها، حجم زباله‌های عفونی افزایش پیدا می‌کند و در این هنگام، مدیریت خیلی سخت می شود.

مشاور کمیسیون سلامت و محیط زیست به رفتار پرسنل بیمارستانی نیز اشاره داشت و گفت: پرسنل بیمارستان با اقدامات اشتباه، زباله عادی را نیز تبدیل به زباله عفونی می‌کنند. بنابراین آن‌چه که اهمیت دارد، آموزش و مدیریت در بیمارستان است؛ در واقع باید در ابتدا تولید زباله را کاهش داد و بعد در بخش تفکیک اقدامات مثبت انجام داد تا تنها نوع زباله‌هایی که از بیمارستان خارج می‌شود، زباله‌های خانگی باشد.

در ادامه برنامه همایون رضا مدنی، مشاور مدیرعامل سازمان مدیریت پسماند مهم‌ترین چالش بیمارستان‌ها با وزارت بهداشت را بحث پول دانست و عنوان داشت: در خصوص بی‌خطر کردن زباله‌ها، نه مجموعه شهرداری و نه محیط زیست با ما دچار چالش نشده‌اند، ولی در مورد عادی شدن مسائلی وجود داشته است.

وی درباره پسماند ویژه و خطرناک عنوان داشت: پسماند خطرناک چندین خصوصیت دارد؛ سمی باشد، قابلیت اشتعال داشته باشد، عفونت‌زا باشد، برای انسان مضر باشد، قابلیت انفجار داشته باشد و چند مورد دیگر که در مجموعه ما اگر زباله‌ای یک یا چندین خصوصیت از این‌ها را داشته باشد، به آن پسماند خطرناک می‌گوییم.

مشاور مدیرعامل سازمان مدیریت پسماند تصریح کرد: چیزی که از پسماندهای بیمارستانی بیرون می‌آید، عادی نیست که وظیفه شهرداری باشد، ولی باز هم این چالش وجود دارد که بیمارستان‌ها مدعی هستند، پسماندی که تولید می‌کند، عادی است و این یکی از مهم‌ترین درگیری‌های ما با وزارت بهداشت است که حتی با بازنشسته شدن همه ما باز هم این چالش باقی بماند.

پایان پیام/

پیوندک: http://iranMD.com/r6XwH

برچسب‌ها, , , , ,

ایران پزشک