در آینده‌ای نه چندان دور

زبان‌های مصنوعی وارد صنعت و تجارت می شوند

۱۳۹۵/۰۸/۱۱ در ۱۱:۵۲

پژوهشگران کره‌ای با استفاده از نانو لوله‌ کربنی، گرافن و پروتئین استخراج شده از بدن انسان، موفق به ساخت زبانی مصنوعی شدند که حساسیتی ۱۰ هزار برابر نسبت به زبان طبیعی در چشیدن مزه‌های شور و شیرین دارد.

به گزارش پایگاه خبری ایران پزشک به نقل از ایرنا، این زبان زیست الکترونیکی قادر است دو مزه شیرین و شور را از هم تفکیک کند و به این ترتیب می‌­تواند کاربردهای زیادی در صنعت مواد غذایی داشته باشد.

آن‌چه در این پروژه بسیار اهمیت دارد، آن است که این زبان مصنوعی می‌تواند حساسیتی ۱۰ هزار برابر بیشتر از زبان طبیعی در تشخیص مزه شیرین و شور داشته باشد و این ویژگی موجب شده که بتوان از این ابزار برای ساخت دستگاه‌های دقیق تولید و نظارت بر تولید مواد غذایی استفاده کرد.

برخی متخصصان معتقدند که این زبان مصنوعی قادر است با دقت و ظرافتی که دارد، جایگزین آزمایش غذا توسط انسان شود؛ یعنی دیگر نیاز نیست برای آزمایش غذا از مزه کردن انسان استفاده شود.

محققان برای تولید این زبان مصنوعی اطلاعات DNA را از پروتئین گیرنده‌های تست غذا استخراج کردند، آن‌ها روی گیرنده‌هایی متمرکز شدند که قادر به تشخیص شیرینی از شوری است.

در حال حاضر در برخی از حس‌گرها از گرافن استفاده می‌شود؛ این گروه میزان تغییر جریان حاصل از حضور عامل مزه را اندازه‌گیری و از آن برای ساخت زبان مصنوعی استفاده کردند.

متخصصان این حوزه معتقدند این زبان نسبت به حس‌گرهای چشایی که پیش از این ساخته شده، مزیت‌­های بسیاری دارد.

دو سال قبل، یک زبان مصنوعی ساخته شد که ۱۰۰ برابر حساس‌تر از زبان انسان بود، اما این حس‌گر جدید از حس‌گر پیشین ۱۰۰ برابر حساس‌تر است. محققان معتقدند که این زبان به زودی می‌تواند جایگاه خود را در کاربردهای تجاری و صنعت افزودنی‌های غذایی پیدا کند.

پایان پیام/

پیوندک: http://iranMD.com/TPnLJ

برچسب‌ها,

ایران پزشک