ابتلای یک نفر از هر 50 هزار نفر به سرطان دهان؛

زخم‌های ماندگار در دهان را جدی بگیرید

۱۳۹۵/۰۸/۱۸ در ۱۲:۳۵

رییس پانزدهمین کنگره بین المللی گوش، حلق، بینی، سر و گردن توصیه کرد زخم‌هایی که بیش از سه هفته در دهان وجود دارند جدی گرفته شود.

به گزارش پایگاه خبری ایران پزشک، محمد تقی خرسندی آشتیانی در افتتاحیه پانزدهمین کنگره بین المللی گوش، حلق، بینی، سر و گردن، سرطان‌های دهان را شایع‌ترین سرطان سرو گردن دانست و گفت: به طور کلی سن بروز این نوع سرطان، بالای ۵۵ سال است، اما در حال حاضر بیمارانی در سنین پایین حتی ۱۵ سال هم مشاهده می‌شود.

رییس پانزدهمین کنگره بین المللی گوش، حلق، بینی، سر و گردن با بیان این‌که سرطان‌های سر و گردن در آقایان بسیار بیشتر از خانم‌ها است، بیان کرد: نسبت بروز تومورهای حفره دهان در آقایان ۱۰ به یک است و سایر آن‌ها نسبت چهار به یک دارد، اما در کل بر اساس آمارهای موجود در هر ۵۰ هزار نفر، یک نفر مبتلا به این نوع سرطان می‌شود.

استاد دانشگاه علوم پزشکی تهران با اشاره به ارتباط مستقیم بروز سرطان‌های دهان با مصرف سیگار و دخانیات، تصریح کرد: شیوع بالای این نوع سرطان در آقایان به این دلیل است که آن‌ها بیشتر در معرض فاکتورهای خطری مثل مصرف سیگار، خوردن مواد غیرارگانیک، استرس شغلی و همچنین بودن در هوای آلوده و کار با مواد شیمیایی هستند.

وی مراجعه زودهنگام را موجب پیش آگهی بهتر، درمان و جراحی موفق‌تر و همچنین عوارض و احتمال بازگشت کمتر دانست و گفت: هر زخمی در دهان که بیش از سه هفته طول بکشد نیاز به مراجعه و بررسی دارد.

خرسندی، رادیوتراپی را پس از جراحی، درمان اصلی این نوع سرطان‌ها برشمرد و افزود: شیمی درمانی در سرطان‌های سر و گردن فقط به عنوان درمان کمکی و با دوز بسیار پایینی تجویز می‌شوند.

رییس پانزدهمین کنگره بین المللی گوش، حلق و بینی در ارتباط با توصیه‌هایی برای پیشگیری از بروز سرطان‌های سر و گردن، اظهار کرد: پرهیز از مصرف سیگار و قلیان، به ویژه قلیان‌های طعم‌دار، مصرف غذای ارگانیک، کنترل استرس، استفاده نکردن از ظروف پلاستیکی و غذاهای داغ از جمله مهم‌ترین فاکتورهای بروز این بیماری‌ها است.

وی در پایان خاطر نشان کرد: مردم باید با آگاهی از علائم و عوامل بیماری‌ها، تغییرات جدی و طولانی در ناحیه سر و گردن را جدی بگیرند. هر چند که هر زخمی هم نشانه سرطان نبوده، ولی مراجعه به پزشک برای پیشگیری، تشخیص و درمان به موقع ضروری است.

پانزدهمین کنگره بین المللی گوش، حلق، بینی، سر و گردن تا ۲۱ آبان با حضور برجسته‌ترین اساتید از کشورهای مختلف آمریکا و اروپا در مرکز همایش‌های بین المللی برج میلاد در حال برگزاری است.

پایان پیام/

پیوندک: http://iranMD.com/dceDz

برچسب‌ها, , , , ,

ایران پزشک