زیره سیاه همه را لاغر نمی‌کند

۱۳۹۴/۱۱/۰۱ در ۱۲:۴۲

ضرب­‌المثل معروف زیره به کرمان بردن را همه شنیده­‌اند. یکی از سوغاتی­‌های استان کرمان که گیاهی علفی به ارتفاع حدود ۷۰ سانتی­متر با ساقه‌­هایی تو خالی و شیاردار است. گیاهی که در فارسی به آن «زیره» و در عربی «سنوت» گویند و خیلی­‌ها برای لاغری و کاهش وزن از نوع سیاه آن استفاده می­‌کنند.

به گزارش پایگاه خبری «ایران پزشک»، زیره سیاه از نظر طب سنتی ایران، طبیعتی بسیار گرم و خشک دارد. دارویی سنتی که برای رفع سوهاضمه، به خصوص نفخ شکم استفاده می‌شود. از دم کرده آن و یا جویدنش برای رفع دردهای ناشی از قاعدگی و دردهای روده و بی­‌اشتهایی استفاده می‌شود. از طرفی می‌­توان به خاصیت ضدعفونی کننده و میکروب‌­کش بودن آن نیز اشاره کرد. جویدن زیره بعد از غذا برای از بین بردن بوی بد دهان موثر است و البته باعث از بین رفتن باکتری‌­های دهان می­‌شود که خودشان یکی از عوامل ایجاد بوی بد دهان هستند.

محمدحسین صالحی سورمقی، استاد دانشکده داروسازی تهران در خصوص فواید زیره سیاه گفت: زیره سیاه، ضد نفخ، ضد اسپاسم، معرق، ضد قارچ و همچنین مقوی معده، محرک اشتها، محرک ترشح غدد معده است و ترکیبات اسانس­‌دار موجود در آن می‌­تواند به سوخت و ساز بدن نیز کمک کند.» این متخصص فارماکوگنوزی با اشاره به موضوع موثر بودن مصرف زیره سیاه جهت لاغری در برخی افراد اظهار کرد: «بر حسب شرایط بدنی افراد، اثردهی این گیاه متفاوت است. اگر چه استفاده از زیره سیاه در برخی افراد تا حدودی باعث لاغری می­‌شود، ولی این موضوع برای همه عمومیت ندارد و ممکن است در برخی جواب بدهد و در برخی نه.

برای تهیه دم­نوش آن می‌­توانید یک قاشق غذاخوری زیره سیاه را در یک قوری به همراه آب در دمای ۸۰ درجه به مدت یک ربع تا بیست دقیقه دم کنید.

 

پایان پیام/

پیوندک: http://iranMD.com/8Eeci

برچسب‌ها, , , ,

ایران پزشک