کج دار و مریز وزارت بهداشت با بیمارستان‌های 100 ساله

ساختمانی برای درمان یا ثبت در میراث فرهنگی

۱۳۹۵/۱۰/۰۵ در ۱۲:۲۷

معاون درمان وزارت بهداشت در همایش پیشگیری از حوادث و بلایا، بیمارستان‌ها را محور خدمات بهداشت و درمان دانست و گفت: بیمارستان‌هایی با قدمت بالای ۱۰۰ سال داریم که مجبوریم آن‌ها را سرپا نگه داریم.

به گزارش خبرنگار ایران پزشک، محمد آقاجانی با اشاره به اهمیت ایمنی بیمارستان‌ها در حوادث و بلایا گفت: در حوزه بهداشت و درمان، محور خدمات، بیمارستان‌ها هستند. در زمان وقوع بلایا آن‌چه بیش از هر چیز اهمیت دارد، ارائه خدمات به موقع در بیمارستان‌ها است. بنابراین باید بیمارستان‌های ایمن داشته باشیم تا هم بیمارستان در موقع حوادث آسیب نبیند و هم بتواند از سلامت کارکنان، امکانات، تجهیزات، داروها و منابع حفاظت کند.

وی افزود: همچنین باید کارایی و آمادگی لازم در بیمارستان در مقابله با بحران وجود داشته باشد و خدمات لازم را به موقع ارائه بدهد. برای دسترسی به این موضوع، وزارت بهداشت در حال تدوین کتاب‌های بیمارستان ایمن است.

آقاجانی در ادامه با اشاره به این‌که تا کنون ۱۱ جلد کتاب استاندارد بیماستان ایمن منتشر شده، اظهار کرد: تدوین این کتاب‌ها چراغ راهی است برای این‌که بدانیم بیمارستان‌ها در کجا ساخته شوند، زیرا تعیین محل جغرافیایی ساخت بیمارستان برای مقابله با بلایا اهمیت دارد. همچنین چگونگی ساخت، تجهیز و نگهداری بیمارستان‌ها در این کتاب‌ها آمده است.

معاون درمان وزارت بهداشت با تاکید بر این‌که بحث ایمن‌سازی شهرها در برابر حوادث، افزایش کارایی مدیریت شهری و ایمن‌سازی خدمات، تاسیسات و ساختمان‌ها یکی از مباحث مهم است، گفت: اگر بخواهیم به طور خاص به ایمنی توجه کنیم، هزینه چندانی نیاز نیست. برآوردها نشان می‌دهد که اگر می‌خواهیم بیمارستان‌ها در برابر حوادث ایمن باشند، باید ۴ درصد بیشتر هزینه کنیم و این رقم کاملا منطقی است.

آقاجانی درباره سایر اقدامات وزارت بهداشت در حوزه ایمنی گفت:‌ بسیاری از اقدامات انجام شده در این دوره، تداوم اقدامات گذشته است. بحث مرکز فرماندهی بحران که از سال‌های پیش آغاز شده بود به محل ساختمان وزارت بهداشت منتقل شد تا به موقع در اختیار مدیران باشد. این مرکز در دانشگاه‌ها به طور کامل فعال شده است.

وی ادامه داد: یکی از اقدامات دیگر دوره اخیر، پانل مدیریت اطلاعات ارزیابی ایمنی بیمارستان‌ها است که در این پانل از زوایای مختلف وضعیت ایمنی بیمارستان‌ها مورد ارزیابی قرار گرفت.

معاون درمان وزارت بهداشت گفت: در مجموع وضعیت ایمنی بیمارستان‌ها به این شکل است که آمادگی عملکردی بیمارستان‌های ما ۴۱ درصد است و با وضع مطلوب فاصله داریم. ایمنی غیرسازه‌ای در کل کشور ۴۷ درصد، ایمنی سازه‌ای ۴۲ درصد است و اگر همه شاخص‌ها را جمع کنیم، ایمنی کلی ما ۴۳ درصد است.

وی همچنین به قدمت صد ساله برخی بیمارستان‌ها اشاره کرد و افزود: دست وزارت بهداشت در این زمینه بسته است و بیمارستان‌های ما فرسوده هستند. بیمارستان‌هایی با قدمت بالای ۱۰۰ سال داریم که مجبوریم آن‌ها را سرپا نگه داریم. حتی در پایتخت هم بیمارستان‌هایی داریم که در برابر زلزله‌های متوسط پایداری ندارند.

آقاجانی با اشاره به زلزله زرند و بیمارستان این شهر گفت: بیمارستان زرند با زلزله ۴/۴ ریشتری از دور خدمت به طور کامل خارج شده است. این نشان می‌دهد بسیاری از بیمارستان‌های استان‌ها با زلزله‌های متوسط هم دچار مشکل خواهند شد. برای بازسازی بیمارستان‌ها به طور گسترده اقدام کردیم، اما باید بدانیم که وضعیت کلی بیمارستان‌ها از نظر ایمنی مناسب نیست. در نتیجه باید در تمام این زمینه‌ها بیشتر از قبل کار کنیم تا وضعیت بهتری را در ایمنی بیمارستان‌ها داشته باشیم.

معاون درمان وزارت بهداشت اورژانس را مهم‌ترین بخش بیمارستان در هنگام حوادث دانست و اظهار کرد: اگر بگوییم بیمارستان مهم‌ترین رکن برای مقابله با حوادث و بلایا در حوزه سلامت است، در داخل بیمارستان، بخش اورژانس مهم‌ترین بخش است. برای ساخت اورژانس‌های مدرن، ایمن و با تجهیزات و مقاوم در برابر حوادث و بلایا در این دوره تلاش گسترده‌ای انجام شد. تعداد ۱۲۰ اورژانس بیمارستانی را یا از نو بنا کردیم یا در حال توسعه و مقاوم‌سازی آن‌ها هستیم.  همچنین در بیش از ۳۰۰ بیمارستان نیز استانداردسازی فضا و تجهیزات در حال انجام است. 

وی در ادامه به اورژانس پیش بیمارستانی نیز اشاره کرد و گفت: در اورژانس پیش بیمارستانی نیز اقدامات بزرگی انجام شد. ۲۴۰۰ دستگاه آمبولانس مدرن و به روز برای این اورژانس در نظر گرفته شد و تاکنون ۲۰۰۰ دستگاه به استان‌های مختلف تحویل داده شده و تا پایان دولت ۲۴۰۰ دستگاه در اختیار همه استان‌ها قرار می‌گیرد تا نوسازی بزرگی در ناوگان اورژانس کشور انجام شود. تا پیش از این در اورژانس پیش بیمارستانی ۳۰۰۰ آمبولانس داشتیم. البته در مورد بخش‌های دیگر بیمارستان‌ها هم بازسازی‌ها به صورت گسترده در حال انجام است.

آقاجانی با اشاره به اهمیت رشته طب اورژانس، گفت: یکی از اقداماتی که در سال ۸۰ بنیان گذاشته شد، راه‌اندازی طب اورژانس بود. یعنی برای این‌که بتوانیم خدمات به موقعی به بیماران اورژانسی در زمان حوادث و بلایا بدهیم، نیاز به نیروهای متخصصی داشتیم که بتوانند همه اورژانس را پوشش بدهند و طی چند ساعت اول حادثه در همه رشته‌ها ارائه خدمت کنند.

وی افزود: در حال حاضر بیش از ۸۵۰ متخصص طب اورژانس داریم و طی ۳ سال اخیر روند تربیت آن‌ها افزایش یافته است. اعزام این افراد به مناطق محروم و حادثه‌خیز، اقدام موثری بود تا توان اورژانس در زمان حوادث و بلایا افزایش پیدا کند. با این اقدام، اورژانس‌ها متولی و مدیر نیز پیدا کردند.

آقاجانی در پایان گفت: برای کم کردن تلفات ناشی از حوادث و مدیریت آسیب‌ها نیاز به همکاری و همراهی همه دستگاه‌ها است. اقداماتی که شهرداری تهران می‌تواند در زمینه مدیریت حوادث و بلایا انجام دهد، بسیار اهمیت دارد. این کار یک حرکت گروهی است که اگر به درستی انجام شود و همه به وظایف خود در موعد مقرر عمل کنند، می‌توانیم شاهد کاهش عوارض بلایای طبیعی باشیم.

پایان پیام/

پیوندک: http://iranMD.com/Yf77c

برچسب‌ها, , , , , ,

ایران پزشک