توسط محققان دانشگاه آیندهوون هلند انجام شد:

ساخت روبات برای جراحی جمجمه

۱۳۹۷/۰۲/۰۷ در ۱۵:۵۲

محققان دانشگاه آیندهوون در هلند روباتی ساختند که قادر است جمجمه انسان را با دقت بالا و بدون آسیب زدن به اعصاب و رگ‌های اصلی سوراخ کند.

به گزارش ایران پزشک، این روبات در واقع یک دستگاه تراش CNC است که به یک مته جراحی با هفت محور حرکتی مجهز شده است. این ویژگی امکان سوراخ کردن جمجمه را از زوایای مختلف فراهم می‌کند. به اعتقاد محققان این میزان از انعطاف پذیری به هیچ عنوان تاثیری بر دقت دستگاه ندارد.

این ابزار سبک، دقیق و کم صدا بر اساس دستورالعمل‌های برنامه ریزی شده و تصاویر CT اسکن علامت گذاری شده توسط جراح کار می‌کند. برای استفاده از این ابزار، سر بیمار در محل محکم می‌شود و دستگاه به صورت خودکار قطعه‌ای از جمجمه را به شکل و ابعاد مورد نظر جراح جدا می‌کند.

بر اساس گزارش مدیکال ساینس، با وجود این‌که تاکنون تنها آزمایشات اولیه با استفاده از این روبات انجام شده، محققان معتقدند دقت و سرعت عمل این ابزار بیش از انسان است و موجب کاهش مشکلات احتمالی در جریان عمل جراحی و زمان لازم برای به هوش آمدن بیمار می‌شود.

به گفته محققان قرار است اولین آزمایشات بالینی این ابزار در سال جاری میلادی انجام شود و اولین عمل جراحی واقعی با استفاده از این روبات در طول پنج سال آینده انجام خواهد شد.

پایان پیام/

پیوندک: http://iranMD.com/47QhV

برچسب‌ها, , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , ,

ایران پزشک