رییس انستیتو پاستور ایران خبر داد:

ساخت سه سانتریفیوژ برای تهیه واکسن در کشور

۱۳۹۵/۰۶/۰۹ در ۱۶:۳۲

رییس انستیتو پاستور ایران از ساخت سه سانتریفیوژ برای تهیه واکسن در کشور خبر داد.

به گزارش خبرنگار پایگاه خبری ایران پزشک، مصطفی قانعی در نشست خبری پیش از ظهر امروز گفت: تولید واکسن نیاز به سانتریفیوژ داشت که پارسال دو سانتریفیوژ را با همکاری سازمان انرژی اتمی در کشور تولید کردیم که یکی از آن‌ها سانتریفیوژ اولترا و دیگری توبولار بود.

وی ادامه داد: سانتریفیوژ توبولار از نوع خارجی بهتر بود و امیدواریم سانتریفیوژ اولترا نیز در بخش ساخت واکسن ویروسی به زودی نصب شود.

رییس انستیتو پاستور ایران با اشاره به تولید سانتریفیوژ زونال گفت: این سانتریفیوژ را تاکنون هیچ کشوری به ایران نفروخته و در کشور نیز تولید نشده که خوش‌بختانه اکنون در داخل کشور با همکاری سازمان انرژی اتمی موفق به تولید آن شده‌ایم.

وی افزود: سانتریفیوژ اولترا برای خالص‌سازی واکسن‌های ویروسی، سانتریفیوژ توبولار برای خالص‌سازی واکسن‌های باکتریایی و سانتریفیوژ زونال در ارتباط با جداسازی قطعه‌ای از باکتری در تهیه واکسن استفاده می‌شود.

رییس انستیتو پاستور ایران گفت: در دنیا ۳۳ انستیتو پاستور وجود دارد که ما سومین جایگاه پاستور جهان را داریم. ایران بعد از کشور فرانسه که دارای ۲ پاستور است، رتبه سوم جهان را از لحاظ پیشرفت‌های علمی و فناوری دارد.

وی گفت: یک رصدخانه برای بیماری‌های بازپدید و نوپدید در پاستور راه‌اندازی شده که به صورت دائم روی بیماری‌های بازپدید و نوپدید فعالیت می‌کند تا شاهد همه‌گیری بیماری‌ها در کشور نباشیم.

قانعی افزود: همچنین پایگاه‌هایی در آمل و سیستان و بلوچستان داریم تا ورود بیماری‌ها از کشورهای همسایه مورد رصد قرار گیرند.

ربیس انستیتو پاستور ایران گفت: در حال حاضر مجوز ۱۴ آزمایشگاه را برای راه‌اندازی گرفته‌ایم که آزمایشگاه سیاه سرفه، ابولا و زیکا از جمله این آزمایشگاه‌ها هستند.

وی افزود: برخی از حشرات در منطقه ناقل بیماری‌ هستند، هیچ کشوری به اندازه ایران زیرساخت‌های مقابله با حشرات را ندارد. ما کلکسیونی از حشرات داریم که تحقیقات لازم را برای پیشگیری از انتقال بیماری‌ انجام می‌دهیم.

قانعی با اشاره به آموزش واکسن‌سازی برای کشورهای جهان اسلام گفت: تاکنون ۸ کشور اسلامی در این زمینه آموزش دیده‌اند و در سطح بین‌المللی برای تبادل دانش و فناوری اعلام آمادگی کرده‌ایم.

وی افزود: از ۳ سال پیش کمبود سرم مار و عقرب را در منطقه خاورمیانه احساس کردیم؛ زیرا بخش‌هایی از منطقه ما جنگ‌زده است و مردم به بیابان‌ها پناه برده‌اند، لذا در خطر مار و عقرب گزیدگی هستند.

قانعی گفت: زیرساخت‌های تولید سرم مار و عقرب را تهیه کرده‌ایم که امسال این موضوع به طور کامل به بهره‌برداری می‌رسد. البته باید توجه داشت که کیفیت این سرم‌ها از بالاترین استاندارد بین‌المللی برخوردار است.

ربیس انستیتو پاستور ایران با بیان این‌که بازار دارویی کشور حدود ۱۰۰۰ میلیارد دلار است ولی بازار واکسن ۴۰ میلیارد دلار بوده؛ افزود: قیمت واکسن پایین است و صادرات آن برای کسب درآمد و ایجاد ارز نیست؛ بلکه صرفا جنبه انسانی و نجات مردم دنیا را دارد.

وی گفت: برای جبران کمبود واکسن سل در سطح جهان، مدارک لازم برای صادرات را برای تابید به سازمان بهداشت جهانی ارسال کرده‌ایم و امیدواریم تابیدیه نهایی برای صادرات انجام گیرد.

پایان پیام/

پیوندک: http://iranMD.com/LUK0j

برچسب‌ها, ,

ایران پزشک