سازمان انتقال خون، الگویی برای تحقق اقتصاد مقاومتی

۱۳۹۶/۰۵/۲۹ در ۲۰:۱۳

اهدای خون

یک عضو هیئت علمی دانشگاه تهران خاطره خود از اهدای پلاکت در مرکز انتقال خون خیابان وصال را بازگو کرد و نوشت: به نظرم افرادی که در سازمان انتقال خون فعالیت دارند به این نیاز حیاتی کشور (خون، پلاکت، سلول‌های بنیادی و غیره) «باور و یقین» پیدا کرده‌اند و همین باور است که در رویکردشان نسبت به فرد اهدا کننده هویداست.

به گزارش خبرنگار ایران پزشک، سید حسین حسینی نورزاد در این یادداشت در کانال تلگرامی خود نوشت:

چند روز پیش اتفاق جالبی برایم افتاد که دوست دارم به زبان عامیانه با شما در میان بگذارم؛ بعد از مدت‌ها به نیت خون دادن به مرکز انتقال خون خیابان وصال رفتم. از دستگاه شماره گرفتم و برای انتظار توی سالن نشستم. به محض نشستن، یکی از مسئولین پذیرش با صدای بلند تعدادی گروه خونی را اعلام کرد و گفت: کسی هست که بخواهد پلاکت بدهد برای بیماران سرطانی؟

با این‌که گروه خونی من (O-) بین گروه خونی‌های اعلامی نبود، اما با توجه به این‌که می‌دانستم معمولا جزو گروه‌های پر تقاضاست، صدا زدم: گروه خونی من O- هست. نمی‌دانم به کار شما می‌آید یا نه؟

باور کنید طوری گل از گل این مسئول نازنین شکفت که انگار برای اولین بار بود توی ایران احساس کردم وجودم این‌قدر برای هم وطنم می‌تواند مفید باشد.

سریع و مهربان گفت: یک کودک توی بیمارستان علی اصغر به پلاکت شما نیاز دارد. اگر یک ساعت و نیم وقت دارید لطفا سریع به اتاق پلاکت مراجعه کنید.

من هم با این‌که وقتم خیلی محدود بود و هدفم اهدای خون بود، وقتی این برخورد عالی را دیدم همه کارهای دیگرم را فراموش کردم و به اتاق پلاکت رفتم.

واقعا رفتار همه عالی بود. من از صمیم قلب لذت بردم و تمام این مدت این احساس را داشتم که چقدر این سرمایه (پلاکت) اندک من می‌تواند برای کشورم مفید باشد. از سویدای دل آرزو کردم ای کاش روزی بیاید که همه ما نوع نگاه‌مان همین طور بشود.

به نظرم افرادی که در سازمان انتقال خون فعالیت دارند به این نیاز حیاتی کشور (خون، پلاکت، سلول‌های بنیادی و غیره) «باور و یقین» پیدا کرده‌اند و همین باور است که در رویکردشان نسبت به فرد اهدا کننده هویداست. آن‌ها خوب می‌دانند که اهداکننده خون نیازمندشان نیست، بلکه آن‌ها هستند که به وی نیاز دارند.

در شرایط فعلی، سرمایه‌گذارها (چه سرمایه‌گذارهای مالی و چه سرمایه‌گذارهای فکری) مثل اهدا کننده‌های سلول‌های بنیادی و پلاکت برای این بدن نیمه جان اقتصادی کشور هستند. ای کاش همه کسانی که متصدی جذب سرمایه‌های بخش خصوصی هستند، مثل همان مسئول پذیرش انتقال خون، وضعیت بحرانی کشور را درک کنند و از فرصت حضور سرمایه‌گذاران بهترین بهره را ببرند. برای جذب سرمایه‌های بخش خصوصی (در راستای اقتصاد مقاومتی)، چشم‌ها را باید شست و سرمایه گذاران را جور دیگر باید دید. بیدار شویم و بکوشیم.

پایان پیام/

پیوندک: http://iranMD.com/Gqg5w

برچسب‌ها, , , , , , , , ,

ایران پزشک