رییس انجمن سکته مغزی ایران:

ساعات طلایی پس از سکته مغزی را جدی بگیرید

۱۳۹۵/۱۱/۲۷ در ۱۰:۲۲

رییس انجمن سکته مغزی ایران با اشاره به این‌که هنوز تا درمان استاندارد بین‌المللی سکته مغزی حاد فاصله داریم، گفت: ۳۰۰ درمان موفق در ۵۵ بیمارستان طی ۶ ماه گذشته انجام گرفته است.

به گزارش ایران پزشک، بابک زمانی در آستانه نهمین کنگره بین‌المللی استروک اظهار کرد: سکته مغزی دومین علت مرگ و میر در ایران به شمار می‌رود و می‌توان گفت که در درمان سکته مغزی حاد بسیار عقب هستیم و باید اقدامات زیادی در این راستا صورت بگیرد.

وی افزود: هر چند که در موضوع «پیشگیری مهم‌تر از درمان است» تردیدی برای کسی وجود ندارد، ولی در زمینه درمان سکته مغزی حاد عقب هستیم و باید اولویت درمانی در این زمینه را مدنظر قرار دهیم.

رییس انجمن سکته مغزی ایران با اشاره به این‌که در درمان سکته مغزی حاد از سطح بین‌المللی فاصله داریم، گفت: از دو سال پیش این مساله جزو برنامه‌های ملی وزارت بهداشت قرار گرفت و با همکاری انجمن سکته مغزی اقدامات لازم در دست انجام است.

زمانی تصریح کرد: در کشور سیستم ثبت بیماری سکته مغزی حاد وجود ندارد تا آمار دقیقی در این زمینه ارائه دهیم، ولی آن‌چه مشخص است این بوده که از اواسط سال جاری وزارت بهداشت این سیستم ثبت را تنها در مورد سکته مغزی راه‌ انداخته و در ۵۵ بیمارستان فعال در حوزه درمان سکته مغزی ثبت بیماری صورت می‌گیرد.

رییس انجمن سکته مغزی ایران گفت: از اواسط تابستان در ۵۵ بیمارستان مربوطه ۳۰۰ درمان سکته مغزی حاد موفق انجام گرفته و ۱۵۰۰ ثبت بیماری در این مدت داشته‌ایم و این آمار بسیار شگفت‌انگیزی است؛ زیرا در حدود ۲ سال پیش به شدت در حوزه درمان حاد سکته مغزی عقب بوده‌ایم.

زمانی به نشانه‌های سکته مغزی اشاره کرد و گفت: اختلال تکلم، کج شدن صورت و ضعف در دست به صورت ناگهانی از علائم و نشانه‌های سکته مغزی است که باید بسیار جدی گرفته شود و خانواده‌ها بلافاصله با ۱۱۵ تماس بگیرند.

وی تاکید کرد: ۳ ساعت ابتدای بروز سکته مغزی در درمان آن بسیار حائز اهمیت است و یک زمان طلایی محسوب می‌شود و در مواردی حداکثر تا ۴٫۵ ساعت هم ممکن است؛ بنابراین خانواده‌ها نباید به هیچ عنوان علائم سکته مغزی را دست کم بگیرند.

رییس انجمن سکته مغزی ایران به برگزاری نهمین کنگره بین‌المللی استروک اشاره کرد و خاطر نشان ساخت این کنگره با حضور اساتید داخلی و صاحب‌نظران و اساتید خارجی برگزار شده و آخرین دستاوردها در ارتباط با این بیماری مورد بحث و گفت‌وگو قرار خواهد گرفت.

نهمین همایش بین‌المللی سکته مغزی ۱۱ تا ۱۳ اسفند در محل همایش‌های بین‌المللی کتاب‌خانه ملی برگزار می‌شود.

پایان پیام/

پیوندک: http://iranMD.com/nRJN3

برچسب‌ها, , ,

ایران پزشک