سال‌های سالمندی پای سفره‌های سالم بنشینید

۱۳۹۵/۱۰/۲۶ در ۰۹:۵۵

یک متخصص تغذیه و رژیم درمانی با تاکید بر این‌که در سالمندان میزان جذب کلسیم پایین‌تر و میزان دفع آن بالاتر است، گفت: لازم است در برنامه غذایی حتما لبنیات به صورت ساده یا ترکیب در غذا (سوپ، فرنی و غیره) مصرف شود.

به گزارش ایران پزشک، کوروش صمدپور، متخصص تغذیه و رژیم درمانی با اشاره به این‌که توصیه‌های تغذیه‌ای به افراد سالمند در ارتقای کیفیت زندگی آن‌ها موثر است، گفت: نیازهای تغذیه‌ای سالمندان تغییر پیدا می‌کند. افزایش توده چربی، کم شدن تحرک جسمانی و افزایش سن باعث تحلیل رفتن عضلات و افزایش نسبت چربی و بروز چاقی می‌شود.

این متخصص تغذیه با اشاره به کاهش توده‌های عضلانی در سالمندان اظهار کرد: زمانی که توده عضلانی کاهش می‌یابد، قدرت عضلانی و عملکرد فیزیکی نیز تحلیل می‌رود. به همین دلیل در راه رفتن مشکل به وجود می‌آید و احتمال این‌که فرد به بیماری‌های گوناگون مبتلا شود، بالا می رود.

صمدپور با اشاره به تاثیر کم شدن متابولیسم پایه و کاهش سوخت و ساز بدن، گفت: در طول زندگی متابولیسم پایه در هر دهه به مقدار پانزده تا بیست درصد کاهش پیدا می‌کند و به همین دلیل میران سوخت و ساز بدن نیز کم می‌شود.

وی در ادامه به کم شدن حواس پنج‌گانه در سالمندان نیز اشاره کرد و افزود: چون در حس بویایی و چشایی مشکل به وجود می‌آید، افراد در انتخاب مواد غذایی تشخیص کمتری دارند. پرزهای چشایی کم شده و همچنین در عصب بویایی اختلال به وجود می‌آید.

این متخصص تغذیه ادامه داد: کم شدن الاستیسیته عروق خونی در افراد سالمند باعث افزایش فشار خون می‌شود و به دنبال آن خطر عوارض عروقی قلب و مغز افزایش پیدا می‌کند.

وی در خصوص مشکلات دهان و دندان سالمندان و تاثیر آن بر روند تغذیه‌ای آن‌ها گفت: تحلیل رفتن لثه‌ها و پوسیدگی دندان‌ها می‌تواند در جویدن مشکلاتی را به وجود آورد که در نتیجه بعضی از غذاها و سبزیجات به علت مشکلات دندانی از سفره غذایی حذف می‌شوند.

این متخصص تغذیه با اشاره به این‌که مشکلات گوارشی باعث کاهش قابلیت هضم غذا و جذب مواد غذایی مورد نیاز از جمله بعضی از ویتامین‌ها و املاح می‌شود، اظهار کرد: به دلیل کم تحرکی، احتمال یبوست بالا می‌رود و مصرف داروهای متعدی که معمولا سالمندان مجبور به استفاده هستند در دستگاه گوارش تغییراتی ایجاد می‌کند.

این متخصص تغذیه و رژیم درمانی در ادامه با بیان این‌که کم‌ آبی در فرد سالمند بیشتر است، درباره تغذیه سالمندان گفت: افراد سالمند برای این‌که بتوانند دوران سالمندی با کیفیتی داشته باشند باید نیازهای غذایی خود را بدانند و اگر بیماری خاصی دارند یا این‌که داروی خاصی مصرف می‌کنند، برنامه غذایی متناسب با بیماری آن‌ها برای‌شان در نظر گرفته شود.

وی در ادامه بر اهمیت دریافت کافی مایعات در سالمندان تاکید کرد و افزود: توجه به دریافت کافی مایعات در سالمندان به دو دلیل مهم است؛ اول میزان احساس تشنگی کمتر است و دوم این‌که مواد زائد و سموم آهسته‌تر از بدن دفع می‌شوند؛ پس لازم است مایعات بیشتر نوشیده شود (۶ تا ۸ لیوان آب، مصرف سوپ رقیق، آب میوه، شیر یا دوغ) مصرف برخی داروها نیز از عوامل ایجاد کم‌آبی در سالمندان است.

صمدپور با بیان این‌که مشکلات ادراری و کلیوی در سالمندان بیشتر است، ادامه داد: نخوردن آب در ساعات طولانی باعث ته‌نشین شدن مواد زائد در سیستم کلیوی شده و احتمال بروز بیماری در این افراد را افزایش می‌دهد.

وی با تاکید بر این‌که در سالمندان میزان جذب کلسیم پایین‌تر و میزان دفع آن بالاتر است، گفت: لازم است در برنامه غذایی حتما لبنیات به صورت ساده یا ترکیب در غذا (سوپ، فرنی و غیره) مصرف شود. ماهی و خشکبار بیشتر استفاده شود و تحت نظر پزشک از مکمل ویتامین D استفاده شود.

این متخصص تغذیه بر مصرف نکردن غذاهای چرب، پرهیز از خوردن نمک زیاد، کم کردن مصرف کافئین و نخوردن چای و قهوه پیش از خواب، دریافت مواد غذایی متنوع از گروه‌های مختلف غذایی، دریافت کافی سبزیجات و میوه و تحرک بدنی روزانه در صورت امکان تاکید کرد و گفت: با این حال، حضور فرزندان و نوه‌ها باعث تغییر روحیه و بهتر شدن اشتهای سالمندان می‌شود؛ بنابراین سعی کنید تعداد و توالی دیدارتان از سالمندان را بیشتر کنید.

پایان پیام/

پیوندک: http://iranMD.com/pWbF8

برچسب‌ها, , , , , ,

ایران پزشک