معاون رفاه اجتماعی، وزیر رفاه:

سامانه تشخیص قصور پزشکی ایجاد می‌شود

۱۳۹۵/۰۸/۰۶ در ۱۶:۰۳

معاون رفاه اجتماعی، وزیر رفاه از ایجاد سامانه تشخیص قصور پزشکی برای کاهش سو استفاده‌ها خبر داد.

به گزارش پایگاه خبری ایران پزشک، احمد میدری در مراسم گرامیداشت روز تصویب قانون بیمه همگانی گفت: ۱۶۰ هزار بیمار خاص در کشور وجود دارد که ۹ هزار نفر آن‌ها ۲ یا ۳ دفترچه بیمه دارند و این بیماران می‌توانند تا پایان آبان ماه با مراجعه به سامانه معین شده، سازمان بیمه‌گر خود را تعیین کنند.

وی با بیان این‌که دولت ۵۵۰ میلیارد تومان بابت فرانشیز بیماران خاص هزینه می‌کند، گفت: برای کاهش سو استفاده‌ها، سامانه تشخیص قصور پزشکی ایجاد می‌شود؛ به این صورت که ایمیلی در اختیار مردم قرار می‌دهیم تا در صورت بروز مشکلات در روند درمان، مسائل خود را از آن طریق پیگیری کنند تا مقصر بودن یا نبودن تیم پزشکی مشخص شود.

معاون رفاه اجتماعی، وزیر رفاه افزود: چنانچه افراد در این سامانه ثبت نام نکنند، یکی از سازمان‌های بیمه‌گر به صورت خودکار برای‌شان انتخاب می‌شود.

میدری در مورد بانک اطلاعاتی بیمه‌شدگان گفت: در بانک اطلاعاتی موجود، پرونده‌هایی عجیب بوده‌اند؛ به عنوان مثال اشخاصی را داشته‌ایم که ۲۳ هزار ویزیت در یک سال در سازمان بیمه سلامت انجام داده‌اند یا به عنوان مثال شخصی را داریم که در حوزه نازایی ۱۵۰ بار از یک دارو در سال استفاده کرده یا شخصی که در یک بیمارستان چهار بار متوالی یک دارو را گرفته که شاید نیاز به مصرف آن یک بار در ماه باشد.

وی ادامه داد: همه این موارد نشان دهنده آن است که باید کنترل مسائل به شکل قوی انجام شود و بعید است که این تجویزها کارشناسی و صحیح باشند و احتمال سو استفاده را نشان می‌دهد.

میدری با اشاره به فوت عباس کیارستمی گفت: نمی‌خواهم درباره مقصر این موضوع صحبت کنم، اما هر فردی که در حوزه درمان با مشکل روبه‌رو می‌شود راه روشنی را برای احقاق حق خود نمی‌بیند.

وی با بیان اینکه ۲۰۰ میلیون نسخه در سازمان بیمه سلامت جمع می‌شود که تجزیه و تحلیل آن کار پیچیده‌ای است، گفت: از یک میلیون و ۲۰۰ هزار نفری که اطلاعات‌شان مورد تجزیه و تحلیل قرار گرفته، سه درصد، ۵۰ درصد بار هزینه‌ها را ایجاد کرده‌اند که این امر نشان دهنده احتمال سو استفاده است. این بانک اطلاعاتی و تجزیه و تحلیل اطلاعات به ما کمک بسیاری می‌کند تا مصارف را به صورت دقیق کنترل کنیم.

میدری افزود: قوه قضاییه مشاوره‌های رایگان برای مسائل قرار داده، اما حوزه های تخصصی مانند درمان، مشاوره‌های تخصصی نیاز دارد. در بیمارستان‌های آمریکا ۳ درصد پزشکان در زمینه فوتی‌ها مقصرند، اما این آمار در ایران یک دهم درصد است. شاید دلیل آن نبود راهکار برای احقاق حق باشد.

پایان پیام/

پیوندک: http://iranMD.com/iVvRo

برچسب‌ها, , ,

ایران پزشک