سردی دست‌ها نشانه‌ای از کم خونی

۱۳۹۵/۱۲/۰۲ در ۱۹:۱۱

یک فوق تخصص خون و آنکولوژی با بیان این‌که سردی دست‌ها ممکن است نشانه‌ای از کم خونی باشد، گفت: تالاسمی مینور، شایع‌ترین دلیل کم خونی ارثی است.

به گزارش ایران پزشک، آزیتا آذر کیوان، فوق تخصص خون و آنکولوژی، بیان کرد: آهن یکی از عناصر ضروری برای ساخت پروتئینی به نام هموگلوبین است که نقش اکسیژن رسانی به بافت‌ها را بر عهده دارد.

آذر کیوان با اشاره به این‌که نبود آهن در مغز استخوان ساخت گلبول قرمز را مشکل می‌کند، اظهار کرد: در واقع آهن عنصری است که در ساخت آنزیم‌هایی که برای سلامت سیستم عصبی و عضلات لازم است، شرکت می‌کند.

او با تاکید بر این نکته که هرجا سرعت رشد بالا باشد، نیاز به آهن نیز افزایش می‌یابد، افزود: در چند سال اول پس از تولد – چند سال اول مدرسه – هنگام دبیرستان که فرد با جهش رشدی در قد و وزن مواجه است، در دوران بارداری و شیردهی و نیز دوره‌های باروری که به شکل دوره‌های ماهیانه تجربه می‌شود، میزان آهن در بدن افت می‌کند.

این فوق تخصص خون و آنکولوژی در پاسخ به سوالی مبنی بر این‌که نیاز به آهن در دوره سالمندی و یائسگی خانم‌ها، چه تفاوتی با آقایان دارد، گفت: با توجه به این‌که خانم‌های یائسه و سالمند دوره‌های ماهیانه ندارند، از این جهت خیلی با آقایان فرقی ندارند.

او یادآور شد: اگر یک آقا در سن بلوغ با کم خونی فقر آهن مراجعه کند، عامل فقر آهن در او باید بررسی شود. اگر مشکل گوارشی، همورویید، زخم معده دارد که درمان صورت گیرد و اگر این مشکلات را ندارد، مکمل آهن دریافت کند.

آذر کیوان در بخش دیگری از سخنان خود، شایع‌ترین دلیل کم خونی ارثی را تالاسمی مینور عنوان کرد: بسیاری از افراد مبتلا به این بیماری، اطلاعی از موضوع ندارند و بعد از انجام آزمایش و پایین بودن مقدار هموگلوبین متوجه می‌شوند. نیاز عمده این افراد به مکمل گروه B است.

وی با تاکید بر این‌که کم خونی فقر آهن شایع‌ترین کم خونی اکتسابی به شمار می‌آید، اظهار کرد: بی حسی، بی حالی، گز گز اندام‌ها، ضعف، سرگیجه و هنگام فعالیت تپش قلب دارند. همچنین خستگی زودرس، درد قفسه سینه هنگام فعالیت، سردی اندام‌ها، رنگ پریدگی، رنگ پریدگی بیشتر ناخن و مخاط‌ها را می‌توان به عنوان علائم این بیماری ذکر کرد.

آذر کیوان افزود: در حالی که کج خلق و خویی، عصبی شدن، کاهش قدرت تمرکز در کودکان، خشکی دست و شکنندگی ناخن‌ها، ریزش مو، علائم تخصصی فقر آهن است.

این فوق تخصص خون و آنکولوژی در رادیو سلامت گفت: سردی دست‌ها ممکن است ناشی از کم خونی و یا افت فشار خون باشد؛ گاه به علت اشکالات عروقی، در سرما انقباض عروقی ایجاد می‌شود که باعث سرد شدن اندام انتهایی می‌شود.

پایان پیام/

پیوندک: http://iranMD.com/vXIpq

برچسب‌ها, , , , , , , , , ,

ایران پزشک