رییس دومین سمینار تومورهای سر و گردن هشدار داد؛

سرطان دهان و حلق سوغات بد یمن دخانیات

۱۳۹۵/۰۳/۱۸ در ۰۸:۳۱

رییس دومین سمینار تومورهای سر و گردن از شیوع تومورهای حفره دهان و حلق در کشور خبر داد.

به گزارش پایگاه خبری ایران پزشک، مهدی خواجوی در آستانه برگزاری دومین سمینار دو روزه تومورهای سر و گردن گفت: سرطان حفره دهان و حلق در سنین بالا و افرادی که مواد دخانی مصرف می‌کنند از شیوع بالایی برخوردار است.

خواجوی با بیان این‌که تومورهای حفره دهان و حلق از مهم‌ترین محورهای برگزاری این سمینار دو روزه است، افزود: متاسفانه به دلیل افزایش آلودگی‌های محیطی، غذایی، استعمال دخانیات و مصرف مشروبات الکی این دسته از تومورها در کشور شیوع یافته است.

وی ادامه داد: تومورهای حفره دهان و حلق جزو تومورهای ناحیه سر و گردن هستند که اگر به موقع تشخیص داده شود قابل درمان خواهد بود. در غیر این‌صورت با پیشرفت این بیماری، تومور حالت بدخیم و کشنده پیدا خواهد کرد.

این عضو هیئت علمی دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی، در ادامه یادآور شد: به محض تشخیص تومورهای حفره دهان و حلق، جراحی آغاز خواهد شد و در مراحل دیگر برای بهبود کامل، بیمار باید مورد رادیوتراپی و شیمی درمانی قرار بگیرد.

رییس دومین سمینار تومورهای سر و گردن، با بیان این‌که تومورهای حفره دهان و حلق در سنین بالا و در افرادی که سیگار و مواد دخانی مصرف می‌کنند از شیوع بالاتری برخوردار است، گفت: بنابراین پرهیز از استعمال مواد دخانی و قرار نگرفتن در معرض دود ناشی از آن می‌تواند در کاهش احتمال بروز این بیماری موثر باشد.

وی همچنین درباره علائم این بیماری گفت: زخم یا توده در ناحیه دهان، خون‌ریزی مشکوک در ناحیه دهان و حلق، اختلال در تکلم، بلع و جویدن از علائم تومورهای حفره دهان و حلق است.

این سمینار دو روزه از سی و یکم تیر ماه تا اول مرداد در سالن شهید غرضی بیمارستان میلاد با حضور پزشکان داخلی برگزار خواهد شد.

پایان پیام/

پیوندک: http://iranMD.com/zoNIG

برچسب‌ها, ,

ایران پزشک