سرفه‌های بیش از سه روز نیاز به مداخله پزشک دارد

۱۳۹۵/۱۰/۱۸ در ۱۶:۱۴

یک فوق تخصص ریه، شایع‌ترین علت سرفه را سرماخوردگی دانست و گفت: سرفه در حقیقت زنگ خطری در رابطه با بسیاری از بیماری‌هاست.

به گزارش ایران پزشک، ام البنین پاک نژاد، فوق تخصص ریه در برنامه «فراسو» شبکه رادیویی سلامت، شایع‌ترین علت سرفه را سرماخوردگی دانست و افزود: سرفه در حقیقت زنگ خطری در رابطه با بسیاری از بیماری‌هاست. اگر بعد از سرماخوردگی، سرفه بیش از ۱۴ الی ۱۰ روز طول بکشد، باید پیگیری شود.

وی بیماری آسم، مصرف برخی داروهای فشار خون، ریفلاکس معده به مری و سینوزیت را از علت‌هایی دانست که می‌تواند باعث سرفه شود و ادامه داد: اگر دو هفته بعد از قطع قرص‌های فشار خون، سرفه باز هم ادامه داشته باشد، این مورد مربوط به مصرف قرص نیست و علت دیگری دارد. اگر علت سرفه مربوط به ریفلاکس معده به مری باشد، باید پرهیزهای غذایی مربوطه را انجام داد. اگر بعد از دو هفته خوب نشد، علل ریوی هم باید بررسی شود.

این فوق تخصص ریه در ادامه به علائم هشدار دهنده آسم اشاره و بیان کرد: سابقه فامیلی، سابقه حساسیت فصلی در فرد، حساسیت به بوی سیگار، آلودگی هوا، حساسیت به بوی برخی عطرها، حساسیت به بوی سرخ کردنی‌ها، احساس خس خس سینه، درد سینه، خلط زرد چسبناک ژله‌ای بعد از سرماخوردگی، تشدید علائم هنگام شب از جمله علائم هشدار دهنده آسم است.

وی یکی از علت‌های سرفه را ابتلا به برونشیت حاد عنوان کرد و گفت: وقتی فرد دچار سرماخوردگی می‌شود، برونش‌ها دچار التهاب، درد سینه، مختصری خلط، مختصری خس خس سینه و همچنین دچار تب خفیف می‌شوند. بنابراین بروز سرفه بیش از دو هفته باید پیگیری شود.

پاک نژاد با تاکید بر این‌که افراد مبتلا به آسم که دچار سرماخوردگی هم شدند باید هنگام سرماخوردگی و به محض ابتلا دوز دارو را بیشتر کنند، ادامه داد: چون سرماخوردگی شایع‌ترین علت حمله آسم و تشدید بیماری است. اگر سرفه فرد بعد از ۳ الی ۴ روز بهتر نشود، حتما باید به پزشک مراجعه کند.

این فوق تخصص ریه با بیان این‌که دم کرده‌های گیاهان دارویی ممکن است علائم را کاهش دهد، اما به عنوان درمان سرفه نمی‌تواند موثر باشد، زیرا ممکن است سرفه ناشی از آسم، سرطان ریه یا ذات الریه باشد، گفت: مصرف گیاهان دارویی باید تحت نظر همکاران طب سنتی باشد، ولی مصرف خودسرانه و با دوز و دفعات دلخواه توصیه نمی‌شود.

پایان پیام/

پیوندک: http://iranMD.com/f3hj5

برچسب‌ها, , , ,

ایران پزشک