سس کنجد را جایگزین مایونز کنید

۱۳۹۶/۰۲/۲۰ در ۲۲:۰۹

یک متخصص صنایع غذایی گفت: سس کنجد نسبت به دیگر سس‌ها، کالری پایینی دارد و برای سالادها و سبزیجات می‌تواند جایگزین سس مایونز شود.

به گزارش ایران پزشک، رقیه سکوتی‌فر، کنجد را دانه روغنی و بومی کشور هندوستان و گیاهی علفی دانست و گفت: روغنی که از کنجد می‌گیرند به پیش فرآیند‌هایی چون شست‌وشوی دانه، خرد کردن، له کردن و پرس در دمای سرد نیاز دارد.

وی ادامه داد: روغن کنجد از روغن‌های خوبی است که اسیدچرب اشباع ندارد، بنابراین روغن بسیار مفید، خوب و سالمی است.

سکوتی‌فر با بیان این‌که سس کنجد یک سس رژیمی است، اظهار کرد: داخل سس کنجد دانه‌های ساییده شده و خرد شده کنجد (ارده) و هم روغن کنجد وجود دارد. اسید چرب اشباع این دو بسیار پایین است و کلسترول ندارد.

وی با تاکید بر این‌که مصرف محدود سس کنجد برای افرادی که فشار خون یا چربی و کلسترول بالایی دارند، مطلوب است، گفت: این سس تخم‌مرغ ندارد و به همین علت کلسترول را افزایش نمی‌دهد. این محصول نسبت به دیگر سس‌ها، کالری پایینی دارد و برای سالادها و سبزیجات می‌تواند جایگزین سس مایونز شود.

این متخصص صنایع غذایی در ادامه با بیان این‌که سس مانند هر ماده غذایی تاریخ تولید و مصرف دارد، افزود: معمولا تاریخ مصرف سس، یک ساله است و هنگام خرید باید به آن دقت شود. البته باید در مصرف هر نوع سس، روند تعادل رعایت شود.

وی ادامه داد: به ویژه کسانی که چربی و فشار خون بالا دارند هرگز نباید از سس مایونز استفاده کنند و از این سس هم به مقدار محدود مصرف کنند. علاوه بر این بعد از یک سال نباید از هیچ نوع سسی استفاده کرد.

سکوتی‌فر در پایان در برنامه «غذا سلامت زندگی» رادیو سلامت اظهار کرد: ظرف نگهداری سس باید خشک و تمیز بوده و بو و طعم غذای قبلی را نداشته باشد. البته می‌توان در شرایط بسیار بهداشتی، سس را به ظرف تمیز دیگری منتقل کرد؛ ولی اصولا انتقال سس‌ها از ظروف مخصوص خودشان توصیه نمی‌شود.

پایان پیام/

پیوندک: http://iranMD.com/ep9j7

برچسب‌ها, , , , , , , ,

ایران پزشک